سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

امروز (١٩ آبان ٨٩) صفحه‌ی اول چند روزنامه را مرور کردم و با اخبار جالبی مواجه شدم.

روزنامه همشهری در تیتر یک خود از قول وزیر بازرگانی آورده: «خواب آشفته افزایش بهمنی قیمت‌ها تعبیر نمی‌شود.» احتمالا آقای بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی خواب آشفته‌ای دیده که بسیار نگران‌کننده بوده و چون در این زمان تعبیرکننده‌ی خوابی به خوبی یوزارسیف نداریم، به سراغ وزیر بازرگانی رفته که هرچند از نظر زیبایی در نقطه‌ی مقابل یوزارسیف است، اما گویا در تعبیر خواب همتای اوست! بنابراین وزیر بازرگانی، آقای بهمنی را از نگرانی درآورده و گفته که خواب آشفته‌اش تعبیر نمی‌شود. البته در این خواب، معنی «افزایش قیمت‌ها» کاملا مشخص است، ولی قسمت «افزایش بهمنی» کمی مبهم و گنگ است که ظاهرا به نظر می‌رسد آقای بهمنی علاوه بر افزایش قیمت‌ها، خواب ازدیاد موالید نیز دیده است! که خوشبختانه خوابشان تعبیر نمی‌شود! ولی بهتر بود در تیتر، بین «افزایش بهمنی» و «قیمت‌ها»، یک «واو» گذاشته می‌شد.

در تیتر یک روزنامه شرق نیز آمده: «تعقیب بدحجابان، برخورد در اماکن خلوت»! این تیتر نیز بسیار گنگ و مبهم است و مشخص نیست که این چه نوع برخوردی است که باید در اماکن خلوت صورت گیرد. هر کسی ـ حتی شما ـ با شنیدن سه کلمه‌ی «بدحجابان»، «خلوت» و «برخورد»، یاد هر چیزی می‌افتید به غیر از حجه الاسلام محمدتقی رهبر که این خبر را از قول پلیس داده است! بنابراین بنده به نیابت از تمام خوانندگان از ایشان تقاضا دارم تا حدی که عفت عمومی لطمه نبیند، در مورد نوع برخورد شفاف‌سازی کند.

در تیتر یک روزنامه آرمان نیز به نقل از اسفندیار رحیم مشایی این جمله درج شده: «تعظیم به پرچم، تعظیم به خداست». بنابراین از آنجا که با هرکس و هرچیزی می‌شود شوخی کرد به غیر از «مشایی» و «خدا»! بی خیال تیتر یک شده و به سراغ تیتر دیگر این روزنامه می‌رویم که در آن، وزیر راه خبر از صادرات محصولات کشاورزی با توپولف داده است. بنابراین زین پس قرار است هواپیماهای توپولف در میادین میوه و تره‌بار در خدمت مردم باشد و محصولات کشاورزی به جای چرخی و وانت، با توپولف در کوچه‌ها توزیع شود. در این صورت اگر توپولفی در هنگام حمل گوجه‌فرنگی سقوط کند، نه تنها سرنشینان آن هیچ آسیبی نمی‌بینند، بلکه یک هواپیما رب گوجه تحویل جامعه داده می‌شود! (احسنت به این تدبیر و درایت!)
:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱٩ آبان ۱۳۸٩
نظرات ()

رئیس کل بانک مرکزی از ذخیره سازی 900 میلیون تن کالای اساسی در کشور خبر داد.

با انجام یک محاسبه‌ی ساده و تقسیم میزان کالای ذخیره شده بر تعداد 70 میلیون جمعیت ایران معلوم می‌شود که با تلاش شبانه‌روزی مسئولان، به ازای هر ایرانی حدود 13 تن کالای اساسی در کشور ذخیره شده است. حالا شما به سئوالات زیر پاسخ دهید:

 

با توجه به اینکه برای هر ایرانی 13 تن کالا ذخیره شده، مردم باید چکار کنند؟!

الف) خدا را شکر کنند

ب) دیگر کار نکنند و بخورند و بخوابند، اما اسراف نکنند

ج) به فکر قشر آسیب‌پذیر و مستضعف آمریکا و اروپا باشند که از نعمت دولت خوب و دلسوز بی‌بهره‌اند

 

با توجه به آنکه مصرف سالانه هر ایرانی کمتر از 450 کیلو از کالاهای اساسی است، چرا برای حدود 30 سال یک نفر ذخیره‌سازی شده؟!

الف) شاید پس از هدفمندی یارانه‌ها به قدری به مردم خوش گذشت که خواستند در طول یک سال به اندازه‌ی 30 سال بخورند و بیاشامند

ب) به خاطر هدیه‌ی یک میلیونی به هر نوزاد، احتمالا در یک سال آینده جمعیت ایران 30 برابر می‌شود

ج) دولت هرکاری می‌کند، باز یک عده فتنه‌گر اعتراض می‌کنند. بیا و خوبی کن!

 

با توجه به آنکه ظرفیت سردخانه‌ای کشور کمتر از 3 میلیون تن است، به نظر شما 897 تن بقیه در کجا نگهداری می‌شود؟!

الف) در یخچال‌های طبیعی سیوله و دوبیسل در جبهه شمالی قله دماوند

ب) در سردخانه‌های کشورهای دوست و برادر ونزوئلا، لبنان، سوریه، بولیوی و کومور

ج) در قطب شمال

 

اصولا و اساسا چرا 900 میلیون تن؟!

الف) سهمیه مصرف کالاهای اساسی یک سال کل جهان را در ایران جمع کردیم تا بتوانیم بر جهان مدیریت کنیم

ب) 900 میلیون تن شاید چند سال پیش خیلی بود، ولی حالا که چیزی نیست

ج) دست اسکتبار جهانی اینبار از آستین دو پشه درآمد که مقابل عدد 9 قرار گرفتند و موجب اشتباه رئیس بانک مرکزی شدند
:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱۱ آبان ۱۳۸٩
نظرات ()

دیشب که رئیس جمهور در تلویزیون صحبت می‌کرد، هیچ شباهتی با احمدی نژادی که می‌شناسیم نداشت و بر خلاف عادتش به هیچ کس و هیچ جا گیر نداد و حتی در کمال بهت و تعجب از نمایندگان مجلس تقدیر و تشکر هم کرد! برای همین همش تو دلم می‌گفتم: «چه مهربون شدی امشب!»

شاید باورتان نشود، ولی ایشان در سخنرانی یکشنبه‌شبش گفت: «ممکن است عده‌ای با هدفمند کردن یارانه‌ها به خاطر این‌که از من خوش‌شان نمی‌آید مخالفت کنند. اشکال ندارد که از من خوش‌شان نیاید اما بدانند که این طرح مال کشور و ملت است و استفاده بهتر از منابع و عزت و پیشرفت برای این کشور است و همه باید کمک کنیم که به اهداف‌مان برسیم.»

ظاهرا ایشان هم متوجه شده که اجرای این طرح بدون همراهی مردم و تمام گروه‌ها غیر ممکن است. بنابراین با تغییر لحن آشکار ـ به لطف این طرح ـ دیشب خیلی مهربون شده بود! (امیدواریم این مهربانی مصلحتی! مستمر و مستدام باشد.)

برخی از سخنان دکتر در این گفتگو:

 • هم اکنون دو ابرقدرت در دنیا وجود دارد، ایران و آمریکا. تا 15سال دیگر ایران تنها ابرقدرت دنیا خواهد بود.
 • من خود یک مهندس هستم و محاسبه می‌کنم؛ منحنی پیشرفت ملت ایران و شیب آن را که می‌بینم، این مساله برایم روشن می‌شود.
 • در ایران یک کودک 5 ساله هم نگاه جهانی دارد.
 • 3 سال بعد دغدغه مسکن نداریم.
 • با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها شاهد افزایش کیفیت، افزایش تولید و کاهش هزینه‌ها خواهیم بود.
 • مطلقا فشار سنگینی در راه نیست.
 • تردید نداریم از همان روز اول زندگی قریب به اتفاق مردم بهتر خواهد شد.
 • 98 درصد نیازهای کشور با تولید داخلی تامین می‌شود.
 • مردم تا شش ماه علاوه بر هزینه‌ها و مصرفی که اکنون دارند، تقاضای جدیدی تعریف نکنند، مثلا نگویند پول که آمده برویم پرده یا یخچال خانه را عوض کنیم، شما چندین سال تحمل کرده‌اید شش ماه هم رویش.
 • با این پول می‌توانید سرمایه‌گذاری در بورس به صورت کوتاه مدت و دراز مدت بکنید و در واقع خانواده‌ها بنشینند و صحبت کنند که چگونه این پول را هزینه کنند.
 • بخشی از این پول را برای آینده بچه‌ها پس‌انداز کنند. اگر ماهی ۲۰ هزار توان به حساب فرزندتان بریزید ظرف پانزده سال صاحب ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون سرمایه خواهند شد.:: برچسب‌ها: طنز, نکته
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٩ آبان ۱۳۸٩
نظرات ()

این روزها همه جا صحبت از طرح هدفمند کردن یارانه‌هاست و هرجا می‌روی و هر که را می‌بینی، محال است که حرف و حدیثی در این خصوص به میان نیاید. در چنین شرایطی انگار تمام مردم از خرد و کلان تا پیر و جوان، در یک حالت تعلیق به سر می‌برند و هر لحظه در انتظار وقوع حادثه‌ی ناشناخته‌ای هستند که زمین و زمان را زیر و زبر می‌کند! در این میان تنها چیزی که بی توجه به اینگونه مباحث به حرکت صعودی خود ادامه می‌دهد، قیمت اجناس و خدمات است!

هنوز هیچ طرحی اجرا نشده و به قول معروف، «نه بدار است و نه ببار»، ولی قیمت تمام کالاها و خدمات رو به افزایش است و هر روز بیشتر از دیروز می‌شود!

تا پیش از این دلمان خوش بود که حداقل سالی یک بار افزایش قیمت داریم و با شروع سال جدید خودمان را برای مواجهه با قیمت‌های جدید نیز آماده می‌کردیم. اما اکنون دیگر قیمت‌های جدید منتظر سال جدید نمی‌مانند و به صورت روزانه خودنمایی کرده و قد علم می‌کنند.

کاش گوش شنوایی وجود داشت تا با حالت عجز و لابه در برش زمزمه می‌کردیم که «طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را زودتر شروع کنید تا هر بلایی قرار است سرمان بیاید، بیاید و خیالمان از این همه استرس و اضطراب راحت شود ... مرگ یک بار و شیون یک بار!»

حس این روزهایمان به زندانی محکوم به مرگی می‌ماند که به جای اعدام یا تیرباران، ذره ذره جانش را می‌گیرند و زجر کشش می‌کنند.
:: برچسب‌ها: یادداشت
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۸ آبان ۱۳۸٩
نظرات ()

در سفر اخیر مورالس به ایران، روسای جمهور ایران و بولیوی در یک دیدار دوستانه‌ی فوتبال شرکت کردند و ظاهرا احمدی نژاد گل هم زده است.

اما با نگاهی به تصویر زیر، سئوالی که پیش می‌آید این است که به چه کسی گل زده است؟!
:: برچسب‌ها: عکس
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٥ آبان ۱۳۸٩
نظرات ()

یادش به خیر ... در سریال «همسران» هرگاه آقای لطفی رو به آسمان می‌کرد و می‌گفت: «ای کوه‌ها مرا در بر بگیرید. ای دریاها فوران کنید. ای تندبادها بوزید و ای ابرها ببارید ...» یکهو رعد و برق سر می‌گرفت و باران می‌بارید.
:: برچسب‌ها: شعر و هذیان
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٤ آبان ۱۳۸٩
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم