سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

چطور می توان 3 هزار میلیارد تومان اختلاس کرد؟

 1. با خورده هوشی، سر سوزن ذوقی
 2. اگر اهل تک خوری نباشی مثل آب خوردنه
 3. به ما 3 میلیون وام بی دردسر و کم بهره بدن، اختلاس 3 هزار میلیارد پیشکش
 4. برو پیش ... یادت بده

چرا استقلال برنده دربی شد؟

 1. پـ نه پـ می‌خواستی پرسپولیس برنده بشه
 2. از حاج حبیب بپرس
 3. لطفا سئوال بعدی
 4. هر سه

ارتباط وبلاگ و شلاق چیست؟

 1. ارتباط ندارد
 2. به تو چه
 3. بیا حالیت کنم
 4. سمیه توحیدلو

ماجرای اختلاس در استانداری تهران چه شد؟

 1. این جوسازی ها کار رسانه های غربی است
 2. اختلاس کار رسانه های غربی است
 3. اختلاس در رسانه های غربی اتفاق افتاده نه استانداری!
 4. کدوم اختلاس؟!

به نظر شما حضور فیلم «جدایی نادر از سیمین» در اسکار چه نتیجه ای در پی دارد؟

 1. منجر به آشتی نادر و سیمین می شود
 2. نادر به علت شکایت سیمین ممنوع الخروج شده و نمی‌تواند در اسکار شرکت کند
 3. سیمین به علت شکایت نادر ممنوع الخروج شده و نمی‌تواند در اسکار شرکت کند
 4. دخترشان مجذوب هالیوود شده و از نادر و سیمین جدا می شود و در آمریکا می ماند و بعد از مدتی در فیلم های ... و ... بازی می کند و تعدادی از خانواده شهدا در اعتراض به این موضوع در بهشت زهرا تحصن می کنند:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٩ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

یک روز غول چراغ جادو به من گفت: یه آرزو کن تا برآورده کنم.

گفتم: یه کاری کن تا بتونم 3 هزار میلیارد تومن اختلاس کنم!

گفت: به این راحتی ها که نیست! باید با خیلی ها هماهنگ کنم! یه آرزوی دیگه کن.

گفتم: پس یه کاری کن پرسپولیس در این فصل قهرمان بشه!

گفت: 3 هزار میلیارد تومن رو برای کی می خوای؟!
:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢۸ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

تحقق حکومت های مردمسالار در هر کشوری شرایطی دارد که بدون وجود هر کدام از آنها تحقق یک حکومت مردمسالار ادعایی بیش نمی تواند باشد. ارکان اصلی وجود دموکراسی در هر کشوری عبارتند از؛

۱) مشارکت فعال شهروندان در فرآیندهای اجتماعی

۲) شفافیت کنش های حکومت

۳) پاسخگو بودن حاکمیت.

دانشمندان پس از بیان این سه رکن بنیادین به رکن چهارم دموکراسی اشاره می کنند که مکمل سه رکن قبلی است. آنها می گویند مطبوعات رکن چهارم دموکراسی به شمار می رود که البته این نوشتار هم سعی دارد به اهمیت رکن چهارم دموکراسی در تحقق یک حکومت مردمسالار بپردازد.

بسیار گفته می شود که دانستن حق مردم است. اگر این ادعا درست باشد این امر چگونه ظهور می یابد و به رسمیت شناخته می شود؟ چطور به اجرا درمی آید و از آن حمایت می شود؟ تحقق دموکراسی یک موضوع صرفاً سیاسی یا اقتصادی نیست بلکه موضوعی ادراکی است؛ موضوعی روانشناختی برای تمامی کشورها و تمامی فرهنگ ها. تحقق دموکراسی فرآیندی از درون به برون است. همین حرکت از قطب درون (آگاهی عمومی) به سمت قطب برون (نهادهای دموکراتیک) است که به تغییرات کلی در نهادهای قدرت خواهد انجامید. دموکراسی قدرت را وسیله یی فرض می کند که از سوی جامعه به شماری از اعضای خود که با دیگران در برابر قانون برابرند تفویض شده است.

شاید بهتر باشد در آغاز به بررسی وظایف اصلی مطبوعات در جامعه اشاره یی داشته باشیم تا تاثیر آن را در تحقق یک حکومت مردمسالار بهتر تشریح کنیم. البته دانشمندان مختلف با توجه به دیدگاه های مختلف خود وظایف مختلفی را بیان کرده اند که ابتدا آنها را ذکر کرده سپس به مهم ترین وظایفی که در راستای اهداف این نوشتار است بیشتر پرداخته خواهد شد؛

 1. نقش خبری و اطلاع رسانی
 2. آموزش
 3. فرهنگ سازی
 4. آگاه سازی
 5. نقش همگن سازی
 6. حراست از محیط
 7. احساس تعلق اجتماعی
 8. ایجاد همبستگی میان اجزای جامعه
 9. انتقال میراث فرهنگی از نسلی به نسل دیگر
 10. عرضه اندیشه های نوین
 11. تفریحی و سرگرمی:: برچسب‌ها: علوم ارتباطات, روزنامه نگاری
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٧ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

دور چهارم سفرهای استانی دولت به استان اردبیل (شهرستان نیر)
:: برچسب‌ها: طنز, عکس
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٦ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

روزنامه نگاری - بهاره جلالوند

اشاره:همان طور که بارها و بارها گفته شد برای انجام یک مصاحبه خوب باید تکنیک ها و روش های زیادی را یادگرفت چرا که در صورت نداشتن مهارت کافی، امکان این‌که مصاحبه هر لحظه به بن بست بخورد وجود دارد. گاهی اوقات با وجود این‌که مصاحبه کننده مهارت دارد هم امکان به بن بست رسیدن و به دام افتادن مصاحبه کننده از سوی مصاحبه شونده حرفه ای وجود دارد. با «فریدون صدیقی» استاد و پیشکسوت روزنامه نگاری همراه شدیم تا در رابطه با این مسئله بیشتر بدانیم.
:: برچسب‌ها: روزنامه نگاری, مصاحبه
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٦ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

رقابت دو تیم دولتی با سرپرستان غیر فوتبالی و انتصابی، با بازیکنانی که سال آینده ممکن است در تیم مقابل توپ بزنند، قطعا هیچ جذابیتی ندارد! اما وقتی آب‌بازی و تفریحات ساده دیگر غیر ممکن شده، فقط و فقط لذت کل کل و شوخی و تفریح قبل از دربی می‌ماند و بس!

چه پول‌هایی که برای چنین بازی هایی دست به دست شده و ترکش و سنگ و زخمش نصیب هواداران می‌شود!

حیف آن صداهایی که بر اثر تشویق و فریاد گرفته و اشک‌هایی که ریخته می‌شود.

حیف دوستی‌هایی که سر یک بازی از بین برود.
:: برچسب‌ها: عکس, نکته
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٤ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

خیلی وقت است که دیگر تماشای فوتبال جذابیتی برایم نداشته و از نظرم هیچ تفاوتی بین برد پرسپولیس یا برد استقلال وجود ندارد! ولی با این همه از کری خواندن قبل از بازی نباید غافل شد که حتی از خود بازی هم جذابیت بیشتری دارد!

 

میگه: به نظرت پرسپولیس برنده میشه؟! میگم: پـَــ نــه پـَــ تیمی می بره که یه دستگاه فکس نداره اسامی بازیکننانش رو برای AFC بفرسته! (یا فکس داره و کسی بلد نیست باهش کار کنه!)

به دوستم میگم شیش، شیش؛ 6تاییاش ... میگه: استقلال رو میگی؟ میگم: پـَــ نــه پـَــ دارم تمرین فن بیان میکنم برای تئاتر!

استقلالیه بعد از بازی جمعه ناراحت و دمق داشت می رفت خونه. دوستم میگه: استقلال باخته؟! میگم: پـَــ نــه پـَــ بنده خدا از سفر برگشته، تازه خبر مرگ مختار رو شنیده!

بعد از باخت استقلال، زنگ زدم به دوستم که استقلالیه که اذیتش کنم؛ میگه: زنگ زدی تیکه بندازی؟ میگم: پـَـــ نــه پـَـــ زنگ زدم بگم دیدی زمین چقدر کج بود!

رفتم پنیر فروشی پنیر لیقوان بگیرم، میگم این پنیر سوراخ داره پنیر لیقوانه؟! میگه: پـَـــ نــه پـَـــ خط دفاع استقلاله؟

به دوستم زنگ زدم، می‌گم استقلال 2 تا خورد. میگه: یعنی باخت؟ میگم: پـَـــ نــه پـَـــ  2 تا خورد؛ 4 تای باقیش رو گذاشته یخچال، واسه شام بخوره!
:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢۳ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

در آمریکا،‌ دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه همواره در مقابل هم قرار داشته و در هر دوره یکی از آنها توانسته در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود. این دو حزب به صورت سنتی رقیب یکدیگر بوده و در زمانه‌ی انتخابات بر نقاط ضعف حریف تاکید و از هر حربه‌ای برای تقویت خود و جذب آرای انتخاب کنندگان استفاده می‌کنند و تلاششان بر آن است تا تشکل خود را کارآمدتر نشان دهند. اما وقتی پای مصالح ملی‌شان به میان آید و صحبت پاسداشت سالگرد 11 سپتامبر باشد، دست در دست یکدیگر داده و شانه به شانه یکدیگر قرار می‌گیرند.

آمریکا شیطان بزرگ است. ابرقدرت، ظالم، زورگو و کافر است! همه‌ی اینها درست! اما فکر می‌کنید در ایران که همه طرفدار مظلومان و مستضعفان، مسلمان، معتقد، مومن و انقلابی هستند،‌ آیا می‌شود روزی سه رئیس جمهور آن (احمدی نژاد، خاتمی و هاشمی رفسنجانی) در یک قاب عکس قرار بگیرند؟! اصلا یک قاب عکس پیشکش، آیا امکان دارد برای مصالح ملی‌مان، زیر یک سقف جمع شوند؟!
:: برچسب‌ها: عکس, نکته
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

روزنامه نگاری - محمد دشتی / الهام مرادی

این مجموعه مقاله سعی دارد به اختصار و کوتاه نگاهی به مطبوعات آموزشی در ایران داشته باشد -  که البته عنوان مطبوعات آموزشی خود نیز شاید عنوانی رسا برای همه آنچه در این نوشته می‌آید نباشد ولی، تلاش شده است، به نوعی حلقه اتصالی بین محتوای این نشریات به لحاظ موضوعی باشد از سویی دیگر این نوشته کوتاه ادعای پژوهش و تحلیلی کامل و دقیق در این زمینه را ندارد بلکه این مختصر، سیاهه‌ای از تاریخ مفصل نشریاتی است که با شدت و ضعف‌هایی، نگاه یا نیم نگاهی به مدرسه و آموزش داشته اند، نویسندگان این مختصر، برای نوشتن تاریخ مجلات آموزشی ایران (در حوزه آموزش و پرورش) یعنی پیک و رشد، نگاهی اجمالی هم به تاریخ مطبوعات آموزشی ایران داشته‌اند و بخش‌های زیادی از این نوشته، بازآفرینی نوشته های محققان حوزه مطبوعات آموزشی و کودک و نوجوان مانند: سید فرید قاسمی، مرحوم منصور حسین زاده، سید علی کاشفی خوانساری و بهره‌گیری از نوشته‌های عزیزان صاحب قلم و سبک در این حوزه مانند: مرحوم استاد محیط طباطبایی، دکتر علی اکبر شعاری نژاد، مرحوم محمد صدر هاشمی، محمدهادی محمدی و زهره قایینی، فرامرز نعمت الهی و مناف یحیی پور است که، غنای کارهای انجام شده، دقت، حوصله و استناد آنان به متون معتبر ما را از انجام کاری مجدد و مستقل باز داشت. امید آنچه که با بضاعتی اندک فراهم آمده است، مورد توجه و قبول اهل نظر قرار گیرد و پژوهشگران و محققان تاریخ مطبوعات ایران با نظرات و راهنمایی‌های خود ما را در تدقیق و تکمیل این مجموعه یاری کنند.
:: برچسب‌ها: علوم ارتباطات, روزنامه نگاری
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٢ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

محاسن استفاده از موتور به جای مینی بوس:

 1. سرعت در حمل و نقل
 2. صرفه جویی در مصرف سوخت
 3. عدم نیاز به کولر
 4. عبور و مرور بدون دردسر در طرح ترافیک
 5. همدلی و ارتباط نزدیکتر اعضای خانواده!:: برچسب‌ها: طنز, عکس
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱٩ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

طی روزهای گذشته فرصتی دست داد تا در دوره ای 8 ساعته با موضوع «ارتباط موثر» (Effective communication skills) به بیان سرفصل‌های زیر بپردازم:

 • ارتباطات چیست؟
 • کارکردهای ارتباطات
 • دسته بندی ارتباطات
 • مکانیزم برقراری ارتباط کامل
 • موانع برقراری ارتباط (پارازیت)
 • منابع شکل گیری پارازیت ها
 • انواع ارتباطات در سازمان
 • شاخصه‌های ارتباط موثر
 • ارتباطات مخرب (شایعه)
 • راه‌های مقابله با ارتباطات مخرب (مقابله با شایعه)
 • انواع ارتباطات (کلامی و غیرکلامی)
 • نظریه 6 شخص
 • پنجره جوهری
 • 7 تکنیک برقراری ارتباط موثر

تجربه بسیار شیرین و خوبی بود و مجبورم کرد تا تعداد زیادی از مقالات و کتب مرجع را مرور کنم. در خلال بحث‌هایی که انجام شد نیز نکات بسیار مفیدی وجود داشت و نظرات بسیار خوبی مطرح شد.
:: برچسب‌ها: علوم ارتباطات, روابط عمومی, چاردیواری
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱٦ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()

روزنامه نگاری - امید جهانشاهی

اگر این اصل بدیهی را درک کنیم که صنعت خبر و حرفه خبرنگاری همیشه فرزند زمان خود است؛ بی شک به تدریج و در آینده ای نه چندان دور این صنعت را باید در جامه جدیدی دید: رسانه‌های اجتماعی.

اقبال رو به رشد و جهانی به این رسانه‌ها، باعث شده است رسانه‌های اجتماعی خود را به صنعت خبر تحمیل کنند. این تاثیر پر رنگ هم از جهت سازمان رسانه‌ای، هم در حوزه ساز و کارهای حرفه خبرنگاری و هم در فرهنگ و آیین مصرف خبری قابل بحث و بررسی است.

در این جستار یکی از این جامه‌های نو را به اجمال معرفی می‌کنیم: خبرنگاری شبکه‌ای.

با دامن گستری و جهانگیری اقبال به رسانه های اجتماعی، الگوهای ارتباطی پویا و پیچیده ای شکل می‌گیرند و به تدریج بر ساختارهای رسانه‌ای و ساز و کارهای خبرنگاری تاثیر می‌گذارند. به عبارت دیگر، خصوصیت شبکه‌ای ارتباطات در رسانه‌های اجتماعی، یک ساختار شبکه‌ای به خبرنگاری می‌دهد که در آن تمرکز زدایی و غیر خطی بودن پارامترهای اصلی خبرنگاری در آغاز قرن بیست و یکم است. پایه‌های این فرهنگ خبرنگاری الگوی ساختاری است از آنچه خبرنگاری شبکه‌ای خوانده می‌شود.
:: برچسب‌ها: روزنامه نگاری, علوم ارتباطات
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢ شهریور ۱۳٩٠
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم