سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

 

یک سری اتفاقات فقط در ایران بوقوع می پیوندد و در جای دیگری شما نمی توانید اثری از آن بیابید! یکی از این دست اتفاقات دهن کجی به قوانین رایج است! مثلا در اصل 31 قانون اساسی، دولت موظف است برای کارگران و اقشار نیازمند جامعه مسکن تهیه کند. اما آنچه عیان است چه حاجت به بیان است؟!

برای همین است که اگر خواستار به نتیجه رسیدن اصلی از اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هستید، باید آنقدر روی آن تاکید کنید و مسئولان را به جان مادر و پدرشان قسم بدهید تا شاید اجرا شود!

نمونه مشهور و معروف این موضوع اصل 44 قانون اساسی است که مقام معظم رهبری شخصا وارد عمل شده و از تمامی مسئولان در تمام رده های نظام خواسته که به این اصل پایبند باشند و آنرا اجرا کنند! (البته هنوز هم به نتیجه واضح و روشنی نرسیده است!)

از دیگر نمونه های رایج آن بند «و» تبصره 13 قانون بودجه سال 1386 است. که در این تبصره به صراحت دولت موظف به سهمیه بندی بنزین و بعد از آن عرضه بنزین آزاد شده است. اما اگر شما پشت گوشتان را دیدید، عرضه بنزین آزاد را هم خواهید دید!

اصولا دولت و برخی دیگر از مدیران عالی‌رتبه حکومتی معتقدند قانون چیزی است که ما می‌گوییم! بنابراین تا وقتی قانون با نظر ما انطباق ندارد، نص صریح قانون را بگذارید بر لب کوزه و آبش را نوش جان فرمایید!

در راستای اجرا نشدن قوانین رایج مملکت، چندی پیش نیز برخی از نمایندگان عقلشان را روی هم ریختند و طرحی 2 فوریتی با عنوان «اجرای کامل قانون بند واو قانون بودجه» ارائه دادند! تا بر قانونی که قبلا تصویب کرده‌اند تاکید کرده و ملتمسانه خواستار اجرای آن شوند!! (که در نهایت تصویب نشد!)

بنابراین از آنجا که مسئولان ما کلا آدم‌های قانونمداری هستند! هر قانون برای آنکه ضمانت اجرای داشته باشد، یا نیاز به قسم دادن دارد، یا نیاز به تصویب دوباره، سه باره و ...!

البته برخی از آگاهان نیز معتقدند اگر مراحل تصویب قانون تا 10 بار تکرار شود، به میزان حدود 50 درصد می توان به اجرایی شدن آن امیدوار بود!!

 

 

ولی از همه اینها گذشته،‌ من از اولش هم می‌دانستم انار چه میوه‌ی با فرهنگ و با شخصیتی است! برای همین است که همه‌ی آدم‌های با فرهنگ و با کمالات اناردوست می‌شوند!! لذا بدینوسیله از همین تریبون کاملا رسمی، تمامی اناردوستان و اهالی فرهنگ و ادب و هنر و کمالات را برای صرف آب انار به نخستین جشنواره فرهنگی انار دعوت می‌کنم!
:: برچسب‌ها: عکس, یادداشت
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱۸ مهر ۱۳۸٦
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم