سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

 

چندی پیش (به عبارت دقیقتر 23 فروردین) خبرگزاری دانشجویان ایران خبری را مخابره کرد که موجب هیجان، تعجب، شگفتی، بهت و حیرت محافل رسمی و مجالس غیر رسمی شد، تا جایی که بر اساس اخبار واصله تعدادی شاخ در منطقه میانی سر شنوندگان سبز شده است!

در تیتر خبر مذکور آمده است که «دانشجویان 14 درصد بیشتر از سایر اقشار جامعه سیگاری هستند»! در متن خبر هم شرح ماوقع را توضیح داده بود. من پس از خواندن آن، چند روزی صبر کردم شاید تکذیبیه ای یا جوابیه ای منتشر شود، اما اگر شما پشت گوشتان را دیدید، ما هم تکذیبیه یا جوابیه را دیدیم!

البته منابع ناآگاه معتقدند که این امر جای هیچ استرس و اضطرابی ندارد، چرا که اصولا و اساسا دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته، پیشتاز و پیشرو باید در همه امور پیشتاز بوده و از عوام الناس پیشی بگیرند! (البته اینجا پیشی به معنی گربه نیست!) اما آنچه آگاهان مسائل فیزیکی و فیزیولوژیکی را به فکر واداشته، این سئوال است که چرا برای این همه پتانسیل بالقوه جوانان این مملکت کاری انجام نمی شود؟!

آنها معتقدند که برخی از جوانان بدون هیچگونه بودجه، امکانات وتسهیلاتی به صورت خودجوش موفق شده اند در عرصه های حساس و استراتژیک اجتماع پیشتاز شوند. که یک نمونه آن هم همین خبری است که ذکر شده است! بنابراین باید مسئولان ذی ربط سعی در شکوفایی و بروز استعدادهای نهفته جوانان نمایند تا همچنان جوانان ما بتوانند پیشتاز باشند!

این در حالی است که تعدادی از کسبه و صنف سیگار فروش تهران و حومه نیز جهت حمایت و همراهی با این افزایش نرخ استعمال سیگار در بین دانشجویان بیانیه ای صادر نموده اند که در آن ضمن محکوم نمودن هر گونه فشار خون و سکته از هر نوعش، چه مغزی و چه قلبی! مواردی را پیشنهاد و بر حسن اجرای آن تاکید داشتند:

1ـ این تشکل به جهت رعایت حریم خصوصی افراد سیگاری و آزادی های فردی، پیشنهاد می کند به جای تفکیک کلاس ها به دو صورت سیگاری ها و غیرسیگاری ها تقسیم شود!

2ـ به جهت احترام به حقوق شهروندان پیشنهاد می شود عدم استعمال سیگار در اماکن عمومی مطلقا و اکیدا ممنوع شود!

3ـ برای حفظ رفاه و آسایش سیگاری های عزیز! پیشنهاد می شود برای کلاسهای درس دودکش تعبیه شده و به دانشجویان سهمیه سیگار سوبسید دار ارائه شود!

4 و 5 و 6 ...

 
:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٥ اردیبهشت ۱۳۸۳
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم