سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

این روزها مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» در حال پخش است که فکر می‌کنم حداقل به سه دلیل نباید دیدن آنرا از دست داد:

  1. کار بسیار قوی و دیدنی از داوود میرباقری است و نسبت به کارهای مشابه تاریخی و حتی کارهای قبلی این کارگردان، بسیار حرفه‌ای‌تر ساخته شده است. به نظر می‌رسد برای تمامی سکانس‌ها و پلان‌ها فکر شده و دکوپاژ آن با در نظر گرفتن تمام جزئیات به سرانجام رسیده. علاوه بر این، بازی درخشان بازیگران، گریم جذاب (و در برخی از موارد سنگین)، صحنه‌های نبرد بسیار اکشن و پرتحرک و دکور و لوکیشن‌های عظیم و چشم‌نواز از دیگر امتیازات این سریال است.
  2. در دیگر سریال‌های تاریخی ـ مذهبی، معمولا مخاطب از سرنوشت قهرمان داستان باخبر است و اتفاقاتی که قرار است در قسمت‌های بعدی برای این شخصیت بیافتد را به خوبی می‌داند. بنابراین کار کارگردان برای ایجاد جذابیت و کشش در داستان بسیار سخت می‌شود. این موضوع گاهی موجب می‌شود سازنده‌ی اثر دست به دامان ایجاد جذابیت‌های حاشیه‌ای مانند ایجاد داستان‌های عاشقی و خلق شخصیت‌های غیر مستند شود. ولی قهرمان سریال مختارنامه، برای عامه‌ی مردم به صورت کامل شناخته شده نیست و تنها می‌دانند که خونخواهی امام حسین برمی‌خیزد. بنابراین مخاطبان از جزئیات اتفاقاتی که این شخصیت با آن مواجه بوده مطلع نیستند و این بر جذابیت این مجموعه می‌افزاید.
  3. معمولا سرنوشت قهرمانان دیگر مجموعه‌های تاریخی ـ مذهبی، به پیروزی و ظفر نیانجامیده و در نهایت به شهادت رسیده‌اند. هرچند که در واقع آنها پیروز تاریخ بودند و نامشان جاودانه شده است، اما در ظاهر و دنیای مادی آنها مغلوب و مظلوم بودند و در درام و کنش میان خیر و شر، این شر است که به پیروزی ظاهری می‌رسد. ولی در مجموعه‌ی مختارنامه این روال تغییر می‌کند و قهرمان خیر داستان قرار است بر قهرمانان شر پیروز شود و حس و کنش بینندگان را در شادی ظفر و ظفرمندی همراه سازد.:: برچسب‌ها: یادداشت
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۸ دی ۱۳۸٩
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم