سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

دیوار صوتی شکست!

برخورد نزدیک و رودر رو با موجودی سیاه، کثیف، چندش آور، مهمان ناخوانده ای به نام «سوسک»، اتفاقی است که کم و بیش برای همه ما پیش آمده، مخصوصا در این روزها که جشنواره انواع و اقسام سوسک در منازل برپاست! منتهی خدا روزی را نیاورد که چنین برخوردی برای یک خانم اتفاق بیافتد، چون ممکن است در آن شرایط دیوار صوتی ـ مفت و مجانی ـ شکسته شود!!

البته این موضوع تنها منحصر به خانم ها نمی شود، چرا که کارشناسان و آگاهان مسائل «سوسک» معتقدند همه مردان از زنان خود حساب می برند و همه زنان از سوسک می ترسند. بنابراین مسئله بیزاری و انزجار از سوسک مستقیم یا غیر مستقیم شامل تمام ساکنان این کره خاکی اعم از مرد و زن می شود و امریست فراگیر!

اما پر واضح است که نگفته پیداست! یعنی نیازی به توضیح ندارد که همواره و در ادوار مختلف تاریخ برای مقابله و مبارزه با این برخورد، همیشه بهترین استراتژی حذف فیزیکی حریف بوده است. چون سوسکها اصولا و اساسا زبون نفهمند و زبان ما را نمی فهمند و ما نیز ایضا زبان سوسکها را ! بنابراین وقتی که ما نمیفهمیم که آنها چه میگویند و آنها هم نمی فهمند که ما چه می گوییم، بهتر است با دمپایی محکم بزنیم توی سرشان! البته در برخورد با سوسکها، دمپایی تنها راهکار و وسیله کارساز و موثر نیست. بلکه ما با بررسی های بسیار به این نتیجه رسیده ایم که سرکوب سوسکها، یعنی کوبیدن روی سر سوسکها! و نابود کردن آنها به روشهای مختلف و متنوعی انجام می‏گیرد که بسته به مکان و زمان برخورد و همچنین شخصیت برخورد کننده متفاوت است.

بنابراین به جهت تنویر افکار عمومی و تشویش اذهان خصوصی به مواردی از روشهای مختلف برخورد و سرکوب سوسکها، که مورد استفاده انسانهای گوناگون، در مکانهای متفاوت است، اشاره می‏کنم!

خداحافظ سوسک عزیز!

سوسک در دانشگاه!

عموما سوسکها توانایی تحمل استرس و فشار ناشی از کنکور را ندارند و خودبخود تلف می شوند! اما اگر تعدادی از آنها توانستند با خرید سئوالات کنکور و ... و ... وارد دانشگاه شوند حالات مختلفی روی دهد که به چند نوع از آن اشاره می کنیم.

اگر یک سوسک در دانشگاه آزاد دیده شد، می توان برای عبور و مرور سوسک به دانشگاه شهریه در نظر گرفت و هر سال نیز مبلغ آن را افزایش داد، تا آنجا که دیگر سوسک بیچاره تمام پول خود را بابت شهریه بپردازد و نتواند چیزی برای خوردن بخرد. در چنین شرایطی: «خداحافظ سوسک عزیز»!

اگر یک سوسک در دانشگاه دولتی دیده شد، می توان او را به سمت پله های نردبانی که به سوی بالا قرار دارد راهنمایی کرد. در این صورت از فردی خارج، یا داخل دانشگاه که تمایل وافری به بالا رفتن دارد خواست تا از پله ها یکی پس از دیگری بالا رفته و سوسک مورد نظر را زیر پایش له کند! خودکرده را تدبیر نیست!

اما بطور کلی برای مبارزه با سوسکها در اکثر اماکن آموزشی، یکی از موثرترین راهکارها، راهنمایی آنان به سمت سلف سرویس است. وای بحال سوسکی که سر از آنجا دربیاورد!

سوسک در زندان انفرادی!

معمولا در این قبیل اماکن انواع مختلفی از سوسکها دیده می شود که در برخورد و تقابل آنها با زندانی، دو حالت متصور است.

حالت اول: در این حالت سوسک در سلول انفرادی دیده می شود که این موقعیت، در ابتدا برای سوسکها اصطلاحا «کویته»!! چرا که زندانی نیاز مبرم و شدید به یک همدم و هم صحبت دارد. بنابراین از کشتن سوسک صرف نظر می‏کند. البته شاهدان عینی اذعان می دارند که در نهایت زندانی به خاطر فشار روحی و روانی ناشی از انفرادی و تنهایی، آنقدر با سوسک بیچاره صحبت می کند که سوسک نگون بخت برخلاف تصور اولیه‏اش سردرد گرفته و تلف می‏شود!

حالت دوم: در این حالت سوسک نگون بخت به دنبال یافتن خوردنی، اطراف سلول انفرادی را جستجو می‏کند و از بقایای داروی نظافت روی زمین ریخته زندانی مصرف کرده و به سرعت نیست و نابود می شود. شتر دیدی ندیدی!

سوسک در دفتر روزنامه!

اگر یک سوسک در دفتر هیئت تحریریه دیده شد معمولا نیازی به کشتن وی احساس نمی شود! چون سوسک نگون بخت با پای خود به قتلگاه آمده است! این سوسک بدبخت پس از گشت و گذار در سرویسهای مختلف روزنامه معمولا چیزی برای خوردن پیدا نمی کند و گشنه و تشنه و ناامید تصمیم می گیرد صفحات روزنامه را بخورد که به واسطه سرب موجود در کاغذ روزنامه و چاپ انجام شده بر روی آن، خوردن همانا و مردن همانا!! و باز هم «خداحافظ سوسک عزیز»!!!
:: برچسب‌ها: طنز
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٤ تیر ۱۳۸۳
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم