سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

با خروج از استان لرستان، وارد شهر «اندیشمک» در شمالی‌ترین نقطه‌ی استان خوزستان می‌شویم.

تا پیش از سفر به این استان، مجموعه‌ی فیلم و تصاویری که از رادیو و تلویزیون در موردش دیده بودیم، بیشتر مربوط به جنگ و دفاع مقدس بود. بنابراین تصور می‌کردیم «خوزستان» استانی گرم و خشک و طاقت‌فرساست و در آن هیچ خبری از آبادانی و سرسبزی نیست! اما با ورود به نیمه‌ی شمالی این استان، گویی مانند «آلیس» به سرزمین عجایب پا گذاشته‌ایم! با دیدن گندم‌زارهای سرسبز و باطراوت و درختان پر بار و شاداب، یاد طبیعت زیبای شمال در ذهن‌مان تداعی شد. برای مایی که با آن ذهنیت وارد این استان شده بودیم، واقعا حیرت انگیز و عجیب بود!

«اندیشمشک» شهر کوچکی است که در فاصله‌ی کوتاهی از آن (حدود 15 کیلومتر) دو سد کرخه و دز وجود دارد.

حدود پنج کیلومتر که از این شهر به سمت شهر «شوش» حرکت کردیم، سمت چپ جاده یک راه فرعی وجود دارد که مسافران را به سمت سد دز راهنمایی می‌کند. حدود 10 کیلومتر که پیش رفتیم به ورودی محوطه نیروگاه دز وارد شدیم که باید خودروها را متوقف کرده و برای ورود به داخل محوطه مجوز می‌گرفتیم.

با ارائه کارت ماشین، گواهینامه، بیمه‌نامه و مبلغ هزار تومان، مجوز ورود صادر شد. (اگر خواستید از این سد بازدید کنید، تا قبل از ساعت 16 باید مجوز دریافت کنید)

پس از دریافت مجوز، حدود 7 کیلومتر مسیر زیبا و پر پیچ و خمی را داخل محوطه‌ی نیروگاه دز طی کردیم تا به سد رسیدیم. البته دو کیلومتر آخر آن تونل‌های پیچ در پیچی بود که از داخل کوه رد می‌شد! (در همین مسیر بود که ماشین همسفران ما دچار سانحه شد و خوشبختانه فقط خسارت مالی به بار آمد!) خوب است بدانید که در ساخت این تونل‌ها از هیچ بتن و سیمانی استفاده نشده و به صورت طبیعتی فقط با حفر کوه، جاده‌ای ساخته‌اند که به سد دز منتهی می‌شود.

سد دز

سد دز با ارتفاع 200 متر و طول تاج 203 متر، محصول طراحی سال 1335 است که ظرف مدت 5 سال ساخته شده و مشکلات سیلاب منطقه را حل کرده و آب لازم برای آبیاری مزارع سرسبز اطراف را فراهم نموده است. (بالای سد که قدم می‌زدم، با خودم فکر می‌کردم اگر این پروژه قرار بود این زمان ساخته شود، شاید 50 سال طول می‌کشید!)  

در پشت سد، دریاچه‌ی بسیار زیبایی با آب بسیار آبی! ایجاد شده که پر است از ماهی‌های قزل‌آلا. (برای دیدن تصاویر مربوطه به ادامه مطلب مراجعه کنید)


دریاچه پشت سد دز

ماهی های قزل آلا در پشت سد دز

  

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

قسمت اول: ایران زیبا

قسمت دوم: لرستان 

قسمت سوم: اندیشمک و سد دز 

قسمت چهارم: کاخ آپادانا و قلعه شوش 

قسمت پنجم: دانیال نبی 

قسمت ششم: چغازنبیل و زیگورات 
:: برچسب‌ها: سفر, چاردیواری, عکس
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٢ فروردین ۱۳٩٠
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم