سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

سیدحسین قوامی

سفر 5 روزه ما به استانبول انجام شد و با کوله باری از خاطرات و تصاویرش به ایران برگشتیم.

پیش از انجام این سفر، خواندن سفرنامه های اینترنتی خیلی کمک مان کرد و ما را با فضای آنجا آشنا کرد. حالا اگر فرصتی باشد و وقت بشود، مواردی را می نویسم تا به درد مسافران استانبول بخورد. به قول معروف: «دیگران کشتند ما خوردیم، ما می کاریم تا دیگران استفاده کنند»

اولین و مهمترین چیزی که به کار مسافران استانبول می‌آید نقشه حمل و نقل عمومی این شهر است. البته لازم به توضیح نیست که قیمت تاکسی در استانبول بر اساس کیلومتر شمار محاسبه شده و بسیار بالاست. مثلا برای طی مسافت کوتاهی به اندازه میدان هفت تیر تا میدان ولیعصر، مبلغی حدود 20 لیر (حدود 20 هزار تومان) دریافت می‌کنند. بنابراین با توجه به گسترش و در دسترس بودن مترو، تراموا و اتوبوس، این گزینه‌ها نه تنها جایگزین مناسبی برای تاکسی هستند، بلکه در برخی از مواقع حتی راحت‌تر و سریع‌تر از تاکسی مسافران را به مقصد می‌رسانند. بنابراین نقشه توریسیتی استانبول و وسائل حمل و نقل عمومی را برای گردشگران ایرانی علامت گذاری کرده ام تا به راحتی بتوانند از آن استفاده نمایند.

نقشه استانبول با فرمت PDF

نقشه استانبول با فرمت JPG

 

برای نمایش اندازه واقعی، بر روی تصویر کلیلک کنید

 توضیحات نقشه ایستگاه های آنرا در ادامه مطلب بخوانید


خط مترو فرودگاه - آکسارای

خطی که با رنگ قرمز در نقشه مشخص شده، یکی از خطوط متروی استانبول است که از فرودگاه آتاتورک شروع شده و تا محله و ایستگاه آکسارای ادامه پیدا می‌کند.

فرودگاه آتاتورک در قسمت اروپایی استانبول قرار گرفته و از طریق مترو حدود 30 دقیقه تا محله آکسارای فاصله دارد.

طبقه همکف فرودگاه برای پروازهای ورودی و طبقه فوقانی برای پروازهای خروجی است. ایستگاه متروی فرودگاه نیز در طبقه زیر همکف قرار دارد که در همان محل می‌توان با 2 سکه 1 لیری یا اسکناس‌های 5 یا 10 لیری، از دستگاه‌های خودپرداز،‌ ژتون تهیه کرد و سوار مترو شد.

از این خط مترو و ایستگاه بایرام پاشا می‌توان برای رفتن به مرکز خرید بزرگ کارفور استفاده کرد. همچنین ایستگاه فاتیح (EMNIYET FATIH) نزدیک مرکز خرید بزرگ هیستوریا است که تقریبا تمام مارک‌های معروف ترکیه و جهان در آن شعبه دارند. همچنین این ایستگاه نزدیک محلی است که چهارشنبه بازار برگزار می شود.

در نهایت این خط مترو به ایستگاه آکسارای می رسد که در اطراف این محل پر است از هتل و مرکز خرید.

خط تراموای استانبول

خطی که را رنگ آبی پر رنگ مشخص شده است، خط تراموای استانبول است.

ایستگاه آکسارای، آخرین ایستگاه خط مترو است که با فاصله کوتاهی از آن ایستگاه تراموای آکسارای قرار دارد. (حدود 5 دقیقه پیاده روی)

با خرید دو ژتون (هر کدام یک لیر) می‌توانید سوار تراموا شوید.

ایستگاه فندق زاده و ایستگاه فاتیح: از این دو ایستگاه و با کمی پیاده روی می توانید برای دستیابی به جمعه بازار و چهارشنبه بازار استانبول استفاده نمایید.

خیابان های محله لالعلی

ایستگاه آکسارای و لالعلی نیز محل خرید به خصوص خریدهای عمده است. شب ها در این محله ها دستفروش ها به عرضه پوشاک می پردازند که معمولا کیفیت پایین و قیمت ارزان دارد.

بازار سرپوشیده کاپالی چارشی

ایستگاه بیازیت (beyazit) دقیقا روبروی بازار سرپوشیده کاپالی چارشی است که شباهت زیادی به بازارهای سنتی و سرپوشیده خودمان دارد. (فقط کمی تمیزتر و خلوت تر است.)

از ایستگاه سلطان احمد نیز می توان برای بازدید از مسجد سلطان احمد (ورودیه ندارد و رایگان است) و مسجد ایاصوفیه (ورودیه: نفری 25 لیر) استفاده کرد.

مقابل پارک و کاخ توپکاپی (ایستگاه گل هانه)

ایستگاه گل‌هانه (gulhane) نیز دقیقا روبروی پارک و کاخ توپکاپی است که محل حکومت و زندگی سلطان احمد است.

ایستگاه و اسکله امی نونو

با فاصله کوتاهی از ایستگاه کاباتاش نیز اسکله ای وجود دارد که می توان از آن برای بازدید از جزائر پرنس استفاده کرد. برای رفتن به هر کدام از جزیره‌ها باید از 2 تا 5 ژتون (بسته به نزدیک و دور بودن آن جزیره) تهیه کرد.

همچنین با 5 دقیقه پیاده روی از ایستگاه کاباتاش می توان از کاخ دلمه باغچه بازدید کرد. این کاخ محل حکومت و زندگی آتاتورک بوده که متشکل از 3 کاخ مختلف است. برای بازدید از هر 3 کاخ باید بلیطی به مبلغ 40 لیر (حدود 40 هزار تومان) تهیه کرد. بلیط بازدید از 2 کاخ 30 لیر و یک کاخ 25 لیر است.

خط مترو کاباتاش - تکسیم

یک خطر مترو نیز از ایستگاه کاباتاش تا میدان تکسیم وجود دارد که تنها یک ایستگاه دارد و با رنگ سبز در نقشه مشخص شده است.

متروی کاباتاش - تکسیم

فاصله میان کاباتاش تا تکسیم، شیب زیادی دارد و قطار این خط نیز به شکل خاصی (به صورت پلکانی) طراحی شده که با وجود حرکت در سربالایی، مسافران متوجه شیب مسیر نمی‌شوند.

متروی کاباتاش - تکسیم

از آنجا که قدرت موتور قطار توان حرکت در سربالایی را ندارد، برای حرکت این قطار از سیم بکسلی استفاده می شود که آنرا در سربالایی می کشد و در مسیر بازگشت (سرپایینی) آرام رها می‌کند.

متروی کاباتاش - تکسیم

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

مطالب مرتبط:

قسمت اول سفرنامه استانبول: نقشه + عکس + مسیرهای حمل و نقل عمومی

قسمت دوم سفرنامه استانبول: مسجد سلطان احمد

قسمت سوم سفرنامه استانبول: مسجد ایاصوفیه

قسمت چهارم سفرنامه استانبول: میدان تکسیم و خیابان استقلال

قسمت پنجم سفرنامه استانبول: جزیره بیوک آدا (جزایر پرنس)

قسمت ششم سفرنامه استانبول: کاخ دلمه باغچه

قسمت هفتم سفرنامه استانبول: خوراکی‌های استانبول

قسمت هشتم سفرنامه استانبول: در حاشیه سفر به استانبول

قسمت نهم و آخر سفرنامه استانبول: کودکان کار در استانبول

کلمات کلیدی این پست:

سفرنامه استانبول / سفر به استانبول / نقشه استانبول / گردشگری در استانبول / مسجد ایاصوفیه / مسجد سلطان احمد / تراموا در استانبول / مترو در استانبول / اتوبوس های استانبول / اتوبوس در استانبول / حمل و نقل عمومی در استانبول / حمل و نقل عمومی استانبول / میدان تکسیم استانبول / خیابان استقلال استانبول / جزیره بیوک آدا / جزایر پرنس استانبول / جزائر پرنس استانبول / کشتیرانی در استانبول / کاخ دلمه باغچه / خوراکی های استانبول / خوردنی های استانبول / کباب دونر در استانبول / نقشه وسائل حمل و نقل عمومی استانبول / سفر به ترکیه / سفرنامه ترکیه / اسکله کاباتاش / محله آکسارای / محله لالعلی / چهارشنبه بازار استانبول / چهارشنبه بازار در استانبول / نقشه وسائل حمل و نقل عمومی در استانبول / همه چیز در مورد استانبول / نقشه متروی استانبول / نقشه حمل و نقل عمومی استانبول / سفر به ترکیه / جمعه بازار استانبول / جمعه بازار در استانبول / محله فاتیح / فروشگاه هیستوریا / آگبیل / خرید در استانبول / بازارهای استانبول / بازارها و مراکز خرید استانبول / ژتون تراموا و ...
:: برچسب‌ها: چاردیواری, سفر, عکس
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱۸ اردیبهشت ۱۳٩۱
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم