سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

به جرات می‌توان گفت که هیچ توریستی وجود ندارد که گذرش به استانبول افتاده باشد و از میدان تقسیم (یا تکسیم) دیدن نکرده باشد.

میدان بزرگ و زیبایی در بخش اروپایی استانبول که تا پیش از اعتراضات اخیر، مظهر آرامش و نشاط بود. میدانی پر از پرچم‌های قرمز ترکیه و چرخ‌های فروش بلوط سرخ شده و بلال آب پز شده که درمحاصره کبابی‌ها و اغذیه فروشی‌ها بود و در آن پرندگان و انسان‌ها زندگی مسالمت آمیزی داشتند. پرندگانی که زینت‌بخش عکس‌ها بودند و دل خوش داشتند به باقی مانده غذای توریست‌ها و انسان‌هایی که در چهره‌شان جز شادی و آرامش دیده نمی‌شد و با لبخند و ژست‌های گوناگون مشغول گرفتن عکس یادگاری با پرندگان بودند.

اما تمام این حقایق، یک روی سکه‌ی این میدان بود و روی دیگر آن در روزهای اخیر نمایان شد؛ روی اعتراض و اغتشاش و آشوب.

این درس بزرگی است که تمام حقایق را با چشم سر نمی‌توان دید و چه بسا سکه‌ی زرینی که روی دیگرش سیمین باشد. این درس بزرگی است که با رنگ و لعاب و تبلیغات شاید بتوان ظاهر هر چیزی را آرام و عالی و مطلوب نشان داد، اما باطن آن را هرگز نمی‌توان کتمان کرد؛ که اگر چنین باشد، با اولین جرقه نهان خود را عیان می‌کند و کوه به زور ساخته‌ی سازندگانش را فرو می‌ریزد.

حالا مقامات ترکیه تا دلشان می خواهد سخنرانی کنند و مردم معترض را اغتشاش‌طلب و آشوبگر بخوانند، اما واقعیت هیچ تغییری نمی‌کند و واقعیت این است که هر سکه‌ای دو رو دارد؛ یک روی ساختگی و یک روی واقعی.

  

 

 
:: برچسب‌ها: یادداشت, سفر
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ٢٤ خرداد ۱۳٩٢
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم