سيدحسين قوامي
آثار نویسنده
لینکستان
امكانات جانبي
 

برای مشاهده صفحه قلم اندیش2 (علوم ارتباطات، روابط عمومی، روزنامه نگاری و ...) به اینجا مراجعه کنید

موسم «حج» فرا رسیده است و حاجیان برای یافتن خود و خدا راهی مسجد الحرام می‌شوند. ولی روایت من از «رفتگان» نیست و با خود و «ماندگان» کار دارم!

معمولا مد شده تا حرف «حج» مطرح می‌شود، این جملات نیز به گوش می‌رسد که «چرا باید با وجود این همه محروم و مستمند در کشور، به حج رفت؟»، «حج برم که شکم عرب‌ها بزرگ‌تر بشه؟!»، «اگه این همه حاجی پولشون رو به فقرا میدادن، یک دونه فقیر باقی نمی‌موند» و ...

حسن ختام صحبت‌شان هم معمولا با این بیت است که:

«ای قوم به حج رفته کجایید کجایید

معشوقه همین جاست بیایید بیایید»

همه این صحبت‌ها منطقی و انسانی است و طبیعتا از حس همنوع دوستی سرچشمه گرفته است. اما چند درصد گویندگان این جملات که به دلیل فقر و فحشا و نیازمندی مردم، رفتن به حج را جایز نمی‌دانند تا حالا شده پول یک حج را صرف امور خیریه کنند؟!

پاسخ من در نمونه‌هایی که سراغ دارم، بسیار اندک و نادر است! یعنی فردی که با این استدلال به ظاهر منطقی، حج را جایز نمی‌داند، نه تنها معادل ریالی اش را صرف امور خیریه و عام المنفعه نمی‌کند، بلکه چند برابر آن را برای اروپا گردی و اقامت در جزایر بالی و سواحل کوش آداسی هزینه می‌کند!!

طبیعتا اولویت اول بنده نسبت به هر کار دیگری، کمک به مستمندان و نیازمندان است و در این موضوع اختلاف نظری ندارم؛ اما آخه برادر من! خواهر من! عزیز دل من! جان من! عمر من! وقتی در پاتایا و واکینگ استریت قدم می‌زنی و با دلبرکان باریک و بلند حشر و نشر داری، تکلیف فقرا و مردم و آن کودکی که در میان زباله‌ها دنبال خوردنی می‌گردد چه می‌شود؟! روی شن‌های نرم آنتالیا آفتاب گرفتن و آغوش باز کردن، چه کمکی به ریشه کنی فقر در کشور دارد؟! افتخار حضور در کنسرت فلان خواننده مشهور و نوشیدن و رقصیدن تا صبح، چه دردی از کارتن‌خواب‌های کشور دوا می‌کند؟! شکم عرب‌های دبی و امارات چه فرقی با شکم عرب‌های عربستان دارد؟! چرا وقتی فلان دکتر شش ماه سال را در اینجا و شش ماه سال را در اروپا گشت و گذار می‌کند یاد دخترهایی که از فقر تن‌فروشی می‌کنند نمی‌افتی؟! چرا به افرادی که با افتخار صحبت از سالی یک مسافرت خارج می‌کنند، نمی‌گویی: «می‌دونی با پول این سفرها چند گرسنه، سیر می‌شوند و چند برهنه، لباس بر تن می‌کنند؟!»
:: برچسب‌ها: نکته, یادداشت
نويسنده: سید حسین قوامی
تاريخ: ۱٩ مهر ۱۳٩٢
نظرات ()
 
موضوعات
صفحه دیگرم