روز ارتباطات و روابط عمومی گرامی باد

روابط عمومی هنر مردم داری است؛ هنر یافتن رمز نفوذ در دلهاست. به همین مناسبت، نکاتی را در این قسمت با هم مرور می‌کنیم:

یکی از پژوهشگران پیشگام علم ارتباطات (رانکین) در مطالعه‌ای به این نتیجه رسیده است که در حدود 70 درصد از زمان بیداری انسان‌ها در ارتباطات می‌گذرد. این زمان به صورت زیر تقسیم می‌شود: 42 درصد گوش دادن، 32 سخن گفتن، 15 خواندن و 11 درصد نوشتن.

اما با وجود آنکه 70 درصد وقت بیداری انسان‌ها در ارتباط می‌گذرد، اما کمتر پیش می‌آید که ارتباط کاملی برقرار شود.

ارتباطات چیست؟

ویلبر شرام در کتاب فراگرد و تاثیر ارتباط جمعی می‌گوید: «در فراگرد ارتباط به طور کلی ما می‌خواهیم با گیرنده پیام خود در یک مورد و مسئله معین همانندی یا اشتراک فکر ایجاد کنیم.»

عمده تعریفی که از ارتباطات مطرح شده و عموماً مبنا برای تعاریف دیگر نیز هست، تعریف دکتر محسنیان راد است: «فراگرد انتقال پیام از سوی فرستنده برای گیرنده، مشروط بر آنکه در گیرنده پیام مشابهت معنی با معنی مورد نظر فرستنده پیام ایجاد شود.»

این تعریف دربرگیرنده آن است که هرچه بین پیام یا در واقع معنی درون پیام فرستنده و معنی دریافتی از سوی گیرنده شباهت بیشتری باشد ارتباط کامل تر خواهد بود.

روابط عمومی چیست؟

در تعریف «روابط عمومی» ده‌ها و صدها جمله گفته شده که در ادامه برخی از آنها را مرور می‌کنیم. اما به نظرم «هنر مردم‌داری» کوتاه‌ترین و بهترین تعریف است.

  • حسن رابطه و ایجاد حسن نیت بین یک شخص یا یک سازمان با اشخاص یا گروه‌های دیگر ... (فرهنگ وبستر)
  • روابط عمومی بخشی از مدیریت است که وظیفه تقویت روابط دو جانبه، ایجاد تفاهم و همکاری در جلب نظر مردم، حفاظت از منابع سازمانی به همراه بهره‌گیری و هدایت افکار عمومی را به عهده دارد. (تعریف یونسکو)
  • روابط عمومی یعنی سه مفهوم «مردم را مطلع کنید»، «مردم را همگرا کنید» و «مردم را متقاعد کنید.» (ادوارد برنیز، پدر روابط عمومی مدرن)
  • روابط عمومی ارتباط دو جانبه‌ای میان سازمان و افراد را شکل داده و در جهت جلب اعتماد مردم و افرادی که می‌توانند به سازمان کمک کنند، گام بر می‌دارد.
  • روابط عمومی فعالیتی است ممتد، مداوم و طرح ریزی شده که از طریق آن، افراد و سازمان‌ها می‌کوشند تا تفاهم و پشتیبانی کسانی را که با آنها سر و کار دارند به دست آورند و در حقیقت بخشی از مدیریت است و در اغلب موارد نقش مغز متفکر، قلب تپنده، دست اجراء، پای پیشرفت، گوش شنوا، چشم بینا و زبان گویای سازمان مدیریت آن را ایفا می کند.
  • فعالیتی که روابط عمومی انجام می دهد در یک کلمه (ارتباط) از دیدگاه نظری (علم ) از جنبه عملی و اجرایی خود (فن) و از جنبه خلاقانه و زیبایی شناختی (هنر) است و آیینه تمام نمای سازمان و جایگاه دریافت و انتقال اطلاعات است.
  • روابط عمومی در حقیقت شبکه هوشیار، بانک اطلاعات، مغز متفکر سازمان و پل ارتباطی آن با افکار عمومی و مخاطبان خاص و عام و با نگرش ها و تمایلات و عادات و سلایق متفاوت است و باید خصلت‌هایی چون قانون مداری، نظم، شجاعت، ابراز عقیده، تحمل شنیدن آرای مخالفان، احترام به حقوق فردی و اجتماعی دیگران و صداقت رشد و توسعه نماید.
/ 7 نظر / 34 بازدید
ایوب

روزت مبارك

زهرا

سلامممممممممم روزت مبارك

زهرا

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل][گل] [گل][گل][گل] [گل][گل] [گل]

میرزا بدبین

هنر كه هر كي هركيه اين ميشه / میرزا گری های یک علامه دهرررر هيئت علمي ام توي دانشگاه يه قهرمان ملي ام تو باشگاه ميليونرم – مهندس رايانه شيره مي مالم رو سر يارانه! هر شب و هر روز در کافه درخونگاه با بروبچه های دم بازارچه - لطفا بدون اسلحه سرد وارد شوید وگرنه خودتون می دونید که بدون نقش قالی شدن کسی نمی تواند اینجا را ترک نماید [نیشخند][خونسرد][نیشخند][چشمک][تعجب][گل][گریه][لبخند][نیشخند][بدرود]

At

شما خوبید؟ کجاهایید ؟ آپ نمی کنید چرا؟

مهیار (شهر تجارت)

پولدار شوید!!! چند روش خیلی عالی برای پولدار شدن بدون درد سر پیدا کردم. یه سر به این آدرس بزن میفهمی. من خودم هم اونا رو اجرا کردم.

benyamin

سلام من تقریبا اکثر وبلاگت را خوندم مطالبش جالب بود میگم که من یه پیشنهاد خوب واست داره لابود میپرسی چی خوب یه سری به وبلاگ گروه ما به نشانی www.freefall14.blogfa.com بزن خود وبلاگ مهم نیست محتویات درونش بخون و اگه خوشت امد به جمع گروه ما در وب سایت www.blacker2.com بپیوند پس ضرر نمکنی منتظرتم اگه سوالی داشتی در همون ادرس وبلاگی که بهت دادم مطرح کن ببینمت ضمنا این دعوت نامه برای همه ارسال نمیشه فقط برای کسایی که وبلاگ خوبی دارن ارسال میشن ضمنا اگه زودتر اقدام کنی میتونی یکی از مدیران وب سایت بشی منتظرتم ضرر نمکنی !