دست گلت درد نکنه!

پیرو نوشته قبلی، هیچگاه به دنبال حواشی پیرامون بازیگران سینما و تلویزیون نیستم و وقتم را برای آنها تلف نمی‌کنم. برای همین با اینکه بیننده‌ی سریال «قهوه تلخ» هستم، خیلی راحت از کنار اخبار کپی بودن فیلمنامه یا شکایت از عوامل این سریال عبور کردم. اما انتشار گسترده CD جدید مهران مدیری ماجرای دیگری دارد!

بعد از انتشار این سی دی، سیل اظهار نظرهای موافق و مخالف در رسانه‌های مختلف منتشر شد و کنجکاو شدم که ببینیم مهران مدیری چه دست گلی به آب داده!

چند روز پیش بود که این فیلم 50 دقیقه‌ای که به «بمب خنده» معروف شده را دیدم. علاوه بر آنکه نسبت به کارهای دیگر مهران مدیری بسیار صعیف‌تر است، بسیاری از خط قرمزهای رایج در تلویزیون و سینما را نیز درنوردیده است! به نظر می‌رسد این اثر دارای مشخصات کامل یک اثر سفارشی است. شاید برای همین است که پاره‌ای از تصاویر این فیلم از اخبار 20.30 پخش شد و مورد تایید و تشویق قرار گرفت.

به هرحال این مجموعه با هدف تخریب کانال‌های ماهواره‌ای، با بازی افرادی چون مهران مدیری، سعید پیردوست، بیژن بنفشه خواه، سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی، نادر سلیمانی، شقایق دهقان، فلامک جنیدی و ... ساخته شده تا به مخاطب شیرفهم کند که شبکه‌های خارجی دچار ابتذال و انحطاط اخلاقی هستند. البته برای نشان دادن این موضوع لازم بوده که دست اندرکاران ساخت این مجموعه نیز خود به ابتذال و انحطاط اخلاقی رو آورده تا بتوانند نظر مخاطب را جلب کنند! بنابراین هر مخاطب عاقل و عادلی از ابتدا تا انتهای این فیلم با شنیدن انواع و اقسام فحش و بد و بیراه، در ادب و نزاکت و انسانیت تقلید شوندگان و البته تقلید کنندگان شک می‌کند.

با تکرار الفاظ «پدرسوخته» در سریال قهوه تلخ، به خود می‌قبولاندم که گاهی لازمه طنز استفاده از عبارت‌های غیرفرهنگی و نامناسب است. اما صد رحمت به قهوه تلخ و بلدالملکش! مخاطب فیلم جدید مهران مدیری، به قدری الفاظ ناشایست و خارج از عرف و ادب و شوخی‌های زننده و جلف و غیرخانوادگی می‌شنود که به این نتیجه می‌رسد شاید مسیر کاری مهران مدیری به چاله میدان افتاده و کمال همنشین در او اثر کرده و کاری کرده کارستان!

اما با این همه رقص و آواز و فحش و حرف‌های رکیک و زننده، نه تنها هیچ خبر تعقیب و توقیفی پشت سر عوامل این سریال راه نیافته و هیچکدام از مدیران فرهنگی کشور هم در باب امر به معروف و نهی از منکر سازندگان آن حرفی نزده‌اند! بلکه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز بخش‌هایی از آن را پخش می‌کند! در چنین شرایطی، حتی نامه‌ی سازنده‌ی اثر هم حاوی توضیح قانع کننده‌ای نیست و همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا خدای ناکرده آدم فکر کند خبری است!

/ 2 نظر / 10 بازدید
ایوب

همانطور كه قبلا در يكي از پستهاي وبلاگم در مورد اين كار بي‌خود و مشمئز كننده نوشته بودم، طيف عظيمي از مخاطبان كارهاي آقاي مديري، تجديد نظر اساسي كرده‌اند و احتمالاً ايام خوش قهوه تلخ نيز بي‌تاثير از اين جريان نگردد.

زهرا

واقعا دست گل تو درد نکنه با این اظهار نظر دلسوزانت