عسرت و قلت و غربت، اما حقانیت و عزت

کوچک که بودم، دهه اول محرم با پدرم به مسجد ته کوچه می‌رفتیم و همیشه بعد از عزاداری و سینه زدن، با خود می‌گفتم: «کاش در کربلا بودم و یه مسلسل داشتم تا از امام حسین و یارانش دفاع میکردم و شمر و هرمله را له و لورده میکردم!»

حالا چند سالی است که این گفته (یا بهتر است بگویم این آرزو و رویای کودکانه)، از ذهنم رخت بربسته و مثل خیلی آدم‌های دیگر جای خود را به این سئوال داده که «اگر در آن حادثه حضور داشتم، چه می‌کردم و در پشتیبانی کدام طرف درمی‌آمدم؟! آیا از یاران امام حسین بودم یا از سربازان لشکر عمر سعد؟!»

با مرور تاریخ و بررسی شرایط سیاسی و جو تبلیغاتی آن دوران، این سئوال همیشه ذهن انسان را می‌خراشد و هیچ پاسخی نمی‌یابد. بسیار دشوار است که در میان آنهمه هجمه و فریب و ننگ و نیرنگ، بتوانی حق و حقیقت را بیابی و با آن بمانی. پس بی‌سبب نیست که یکسو 18 هزار نفر اند و طرف دیگر تنها 72 تن.

وقتی ابن زیاد به مسلم بن عقیل می‌گوید: «اى نافرمان تفرقه افکن! بر امام خود خروج کرده، در میان مسلمانان تفرقه انداخته و تخم فتنه کاشته‌اى؟» یا مروان بن حکم و دیگر عمال حاکم جور، امام حسین و اصحابش را فتنه‌گر می‌نامند، پس عجیب نیست که در بازار شام، هنگامی که اسیران اهل بیت را بر در مسجد جامع دمشق به پای داشته بودند، پیرمردی خطاب به امام سجاد بگوید: «سپاس خدایی را که شما را کشت و عوامل فتنه را از ریشه قطع کرد»! (بررسی تاریخ عاشورا / ص ۱۴۴ و 145)

حال با خود کلنجار می‌روم که اگر در آن زمان بودم، در کجای این مهلکه بودم؟! سمت زر و زور و پول و تبلیغ و تزویر و اکثریت اما ذلت، یا سوی زحمت و عسرت و قلت و غربت، اما حقانیت و عزت؟!

/ 11 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زهرا

دلم می خواهد با حسین باشم. در راهش قدم بردارم. حسینی باشم! اما الان این حسین کیست؟ این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست؟ گاهی با گفتن این جمله فکر می کنم خیلی ها با این جمله خودشان را به دیوانگی زدند! مجنون واقعی کیست؟! اصلا ما را جزء عاشقان حسین قرار می دهند؟

زهرا

راستی ندای حسین را می شنوی؟

فکر میکنم اگر انسان امام خودرا در هر زمانه ای به درستی انتخاب کند میداند که در راه حق است یا بر باطل.ما شیعه هستیم به قول شریعتی شیعه یک حزب تمام است و تو حتما باید امام و لیدرت را بشناسی وگرنه برمرگ جاهلیت مرده ای چه در معرکه باشی چه نباشی. عزاداری قبول! اینجا همچنان پو یاست .خسته نباشی .

خسرو

از کلمات مشابهی که افراد به کار میبرند نمیشه تعبیر کرد که لزوما یک طرز فکر و دسته بندی مشترک بینشون وجود داره . این نگاه عمیقی نیست.امام سجاد هم از این واقعه تعبیر فتنه دارند. اما امروز تشخیص جبهه’ حق و باطل از هزارو اندی سال پیش به مراتب واضح تره.امروز بعداز گذشت این همه سال قوی ترین بلند گوها وابزار تبلیغاتی و رسانه های خبری همه در اختیارمخالفین اسلامه.اگر اون روز به امام حسین میگفتن تو بر امیرالمومنین یزید خروج کردی امروز رک و راست میگن اسلام دین تروریستهاست. در حالیکه خودشون پیشرفته ترین سلاح ها رو در اختیار دارن. هیچکس خودش رو مخفی نمیکنه .بچه های غزه زیر بمبهای خوشه ای و رادیو اکتیو میمیرن و یه عده تو خیابونای تهران شعار نه غزه نه لبنان سر میدن .آمریکا از سیاستهای اسرائیل دفاع میکنه و اونو دوست و رفیق خودش خطاب میکنه و از به خطر افتادن منافع اون اظهار نگرانی میکنه. اما تو کله’جوون ما میکنن که حتی فرض وجود دشمن توهمه. شما که اولاد فاطمه ای نباید عاشورای پارسال تهرانو فراموش کرده باشی.واقعا این آدمها که اون غوغا رو بپا کردن توکدوم دسته بندی قرار گرفته بودن و ازکی دستور میگرفتن؟عطریانفر و ابطحی وحجاریا

خسرو

ن حبیب بن مظاهر بودن که اونقدر شهامت نداشتن که حتی از فکر خودشون دفاع کنن؟؟؟!!!یا چون قیامشون برای دنیا بود چون دیدن حریف قدره زدن گاراژ؟؟

خسرو

ای کاش چشمهای آدمها جدا از همه’وابستگیها و بندهای دنیایی جدا از همه فشارهای روانی حقیقت رو میدید . فرصت کمه و ما با هرقدم یک گام به مرگ نزدیک میشیم و اونجا حساب با کرام الکاتبینه.خداکنه عاقبت بخیر و به دین حسین از دنیا بریم.آمین

حسین

برای دوست بی نشانم خسرو نوشته‌ي بنده معطوف به واقعه و حادثه‌اي است كه در سال 61 هجري قمري رخ داد و لكه ننگ و روسياهي آن تا آخر دنيا بر كام و نام امويان ثبت شد و با هيچ آب توبه و فريب و نيرنگي پاك نشد. در اين نوشته هيچ اشاره‌اي به اين دوره و حسينيان و يزيديان اين زمان نشده است، بنابراين نمي‌دانم اين دوست عزيز از طرح اين كامنت چه منظوري دارند؟! اما اگر با عنايت به «كل ارض الكربلا و كل يوم العاشورا» وارد بحث شده اند، بنده نيز با ايشان موافقم كه در هر زمان يزيديان با رياكاري و فريب افكار عمومي در مقابل حسينيان صف آرايي كرده اند و نواي هل من ناصر ينصرني حسينيان به گوش مي‌رسد. موافقم كه عده و عدد و رقم و نزوير و تبليغ، معيار شناخت حق و عدالت نيست. فراموش نكرده ايم كه جوسازي و تبليغات مزوران، مزدوران و منافقان، كاري با علي بن ابيطالب كرد كه وقتي در محراب كوفه به شهادت رسيد، عده اي گفتند: «مگر علي نماز مي‌خواند؟!» پس از اجدادم آموخته ام كه «عدالت» مظلوم و «حقانيت» بر سر نيزه است، اما خواب رياكاران و حق ستيزان را آشفته مي‌كند.

محمد

سلام، وبلاگ زيبايي داري _$$$$$$_______________________________$$$$$ __$$$$$$$$*_____________________,,$$$$$$$$* ___$$$$$$$$$$,,_______________,,$$$$$$$$$$* ____$$$$$$$$$$$$___ ._____.___$$$$$$$$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$$,_'.____.'_,,$$$$$$$$$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$$$,, '.__,'_$$$$$$$$$$$$$$$ ____$$$$$$$$$$$$$$$$.@:.$$$$$$$$$$$$$$$$ ______***$$$$$$$$$$$@@$$$$$$$$$$$**** __________,,,__*$$$$$$@.$$$$$$,,,,,, _____,,$$$$$$$$$$$$$* @ *$$$$$$$$$$$$,,, ____*$$$$$$$$$$$$$*_@@_*$$$$$$$$$$$$$ ___,,*$$$$$$$$$$$$$__.@.__*$$$$$$$$$$$$$,, _,,*___*$$$$$$$$$$$___*___*$$$$$$$$$$*__ *',, *____,,*$$$$$$$$$$_________$$$$$$$$$$*,,____* ______,;$*$,$$**'____________**'$$***,, ____,;'*___'_.*__________________*___ '*,, ,,,,.;*____________---____________ _ ____ '**,,,, *.° ? ...° ....O .......°o O ° O .................° .............. ° ............. O .............o....o°o .................O....° ............o°°O.....o ...........O..........O ............

رهسپار

سلام گهگاه سر می زنم. مطالبتون رو دوست دارم. با اجازه این جمله رو میذارم تو وبلاگم. موفق باشید.

ali

شايد يكي از دلايل كمي مطالعه بين ايراني ها قيمت بالاي كتاب هاباشه، مي دونيدكه مهم مطالب كتابه؛ حالا اين مطالب چه روي كاغذ چاپ شده باشه، چه به صورت الكترونيكي باشه درهرصورت مهم خودمطالعه كردنه. مايك فرصت استثنائي رو براي شما فراهم كرديم و ۱۵۲۵۰جلدكتاب رو به صورت تايپ شده و الكترونيكيبه شما ارائه مي كنيم. مطمئن باشيد اگه بخواهيد مجموعه اين كتاب ها رو به صورت كتاب چاپ شده خريداري كنيد چندميليون تومان بايد هزينه كنيد ولي ما فقط با ۸۰۰۰ تومان اين مجموعه نفيس و ارزشمند رو به شما هديه مي كنيم. موضوعات کتابخانه دیجیتال نقد و بررسی (۴۰۰) پزشکی (۵۵۰) کامپیوتر و تکنولوژی (۳۰۰۰) رمان (۵۰۰) عمومی و متفرقه (۷۰۰) تاریخ (۸۰۰) داستان (۸۰۰) سیاسی (۴۰۰) علوم غریبه (۳۰۰) الکترونیک (56) محیط زیست (۳۰1) علمی (14) روانشناسی (۷۰۰) برنامه ریزی (۵۰) مذهبی (1161) اشعار و ادبیات قدیم (362) قتصاد (۱۰۰) فلسفه (۳۰۰) فرهنگ (9) هنری (4) کشاورزی (3) مدیریت (۱۰) ورزشی (21) مهندسی مکانیک (۵۰) زندگینامه (30) شیمی (11) نمایشنامه و فیلم نامه (۱۰۰)