بحران کمبود «جسد» و راهکارهای ۱۰۰ در ۱۰۰ تضمینی!

 

بدون مقدمه!

بدون هیچ مقدمه ای، به دو خبری که هم اکنون به دستم رسید توجه فرمایید:

ایسنا: کمبود هزینه خرید اسکلت‌های پزشکی برای تشریح،دانشجویان پزشکی افغانی را وادار به نبش قبر کرد! پنج دانشجوی افغانی در حالی که تعدادی بیل، ساک و چراغ قوه به همراه داشتند، به منظور انجام تحقیقات درسی خود وارد گورستان تاریک کابل در میانه‌های شب شدند. یکی از ایندانشجویان در این رابطه گفت: «این کار بسیار ترسناک و خطرناک بود اما ما چاره دیگری نداشتیم چرا که به ما گفته شده بود که تا اسکلت نداشته باشیم، نمی‌توانیم درکلاس‌های بعدی آناتومی شرکت کنیم.»

ایرنا: برخی صاحبنظران علم تشریح کمبود جسد را از عمده ترین مشکلات توسعه علم تشریح در دانشگاه های ایران عنوان کرده و اظهار داشتند: «مسئولان می توانند با استفاده از راهکارهای قانونی برای تحویل جسد به مراکز دانشگاهی یا وارد کردن جسد از کشورهای دیگر در ارتقاء این علم که پایه و اساس علوم پزشکی می باشد، راهگشا باشند.»

بنابراین با خواندن دو خبر فوق، پر واضح است که یکی از چالشها و بحرانهای پیش روی بشر در هزاره سوم، کمبود جسد است! بنابراین توصیه می شود مسئولان با دوراندیشی از حالا تدبیری برای حل این مساله خطیر بیاندیشند و نگذارند که دانشجویان ما چون همتایان افغانی خود، برای رفع نیاز خود راهی بهشت زهرا شوند!!!

البته از آنجا که طبق سنوات گذشته، هر کاری که به مسئولان محول شده است برای به ثمر رسیدن نیاز به برنامه توسعه اول تا n ام، و در نهایت عمر نوع و صبر ایوب و گنج قارون داشته، بهتر است شخصا و راسا وارد کار شده و برای نمایش توانمندیها و همچنین حل سریع مشکل فوق چند راهکار تضمینی تو مایه های 100 در 100 ارائه دهد تا در آینده‏ای نزدیک ما در صنعت «جسد» حرفی برای گفتن داشته باشیم و محتاج بیگانگان نباشیم.

راهکار بلند مدت

انتظار می‏رود که دانشجویان در تمام عرصه های موجود، از جمله تولید جسد به خودکفایی رسیده و پیشاپیش دیگر اقشار جامعه حرکت کنند و نیاز کشور به جسد را مرتفع سازند تا دیگر مجبور نباشیم برای برطرف کردن نیاز داخلی رو به واردات جسد بیاوریم!

راهکار کوتاه مدت

با توجه به اینکه تولید جسد زمان زیادی می برد و دانشجویان ما در حال حاضر از کمبود جسد در مضیقه هستند، لذا موقتا برای رفع نیاز کشور، واردات جسد را به عنوان راهکار کوتاه مدت پیشنهاد می‏کنیم. اما باید توجه داشت که برای واردات جسد نیز باید ضوابط و قوانین خاصی در نظر گرفت، تا از ورود اجسادی که با استانداردهای ویژه تطابق ندارند جلوگیری شود! در ادامه به چند مورد از این قوانین و ضوابط اشاره می کنیم.

1ـ اجساد وارداتی باید توسط یک کمیته پزشکی تحت بررسی قرار گیرند تا سابقه بیماری هپاتیت B و C، سارس، ایدز و ... نداشته باشند.

2ـ اجساد وارداتی باید مورد گزینش و کارشناسی یک تیم ویژه قرار گیرند تا بررسی شود که آنها در زمان حیات خود اندیشه های مخرب، برانداز، مخالف و معاند داشته اند یا خیر؟!

3ـ در ادامه بررسی بند 2، سوابق کاری اجساد وارداتی باید بررسی شود تا در صورت اشتغال آنها در روزنامه‏های زنجیره‏ای، تشکل‏های سیاسی و کلا هرگونه فعالیتی که نشان از آن دارد که سر و گوش اجساد در زمان حیاتشان می جنبیده است، ضمن مرجوع کردن آنها، اگر امکانش بود یک بار دیگر یک حال اساسی به اینگونه اجساد داده شود!

4ـ باید در مورد اجساد وارداتی تحقیق و تفحص صورت گیرد تا دلایل فوت آنها خودزنی و برخورد با جسم سخت، خوردن هرگونه مواد شیمیایی مانند داروی نظافت و ... نباشد!

5ـ در مورد اجساد وارداتی باید تحقیقات محلی و غیر محسوس صورت گیرد تا از نظر حسن شهرت، عدم سوء شهرت و ... صلاحیت های لازم را احراز نموده و توانایی های آنان تایید شود.

 

/ 5 نظر / 3 بازدید
منتظر

سلام. بعد از يه ماه و خورده‌ای موضوع بهتر از اين نبود؟ ای بابا ......

mokh less

می تونن رو جسد من هم حساب کنن D:

mohadese

بابا من ديگه ميخوام بيام وبلاگ شما قبلش ايت الکرسی ميخونم يا از سوسک ميگی،يا از جسد .... مرديم ما که

radikal

سلام.......اولين باريست که به اينجا ميام.متن جالبی بود.ولی روشهای ذکر شده ناکافی بود.لطفا تصحيح بفرماييد.

amir

مشکل حادتر از جسد پيدا نکردی؟!!