حج عمره مفرده (1)

شمارش معکوس روزهای باقیمانده به سفری بزرگ که از مدت ها قبل در آرزویش بودیم در حال رسیدن به خانه آخر بود که یک حادثه، همه چیز را در هاله ای از تعلیق فرو برد: «فوت مادر بزرگ». مادر بزرگی که «عزیز» می‌خواندیمش و بعد از حدود یک قرن زمینی بودن، به آسمان پر کشید و جاوید و ماندگار شد.

پس از برگزاری آیین تشییع و تدفین، در تعلیق «ماندن» و «رفتن» بودیم که با توصیه بزرگان، قرعه فال به نام «رفتن» رقم خورد و با کوله باری از غم و اندوه و با زمزمه «انا لله و انا الیه راجعون» از «خود» حرکت کردیم شاید به «خدا» برسیم. برای همین زمان و مجال خداحافظی و حلالیت طلبی چندانی فراهم نشد.


در بامداد یک روز سرد زمستانی راهی فرودگاه مهرآباد شدیم. فرودگاهی که بیش و پیش از «هواپیما» و «پرواز»، با واژه «تاخیر» شناخته می‌شود! و دست بر قضا و به صورت کاملا تصادفی، غلظت این واژه برای سفرهای زیارتی بسیار بیشتر از سفرهای سیاحتی است! (لابد مسافران عتبات نیاز بیشتری به خلوت عرفانی فرودگاه و خودسازی و خلسه چند ساعته قبل از پرواز دارند!)

بر اساس این قانون نانوشته،  پرواز ما نیز قانون شکنی نکرد و با 4 ساعت تاخیر انجام شد. تاخیری که اگرچه برای هیچکس سود و منفعتی نداشت، اما برای کیوست اغذیه فروشی داخل سالن ترانزیت فرودگاه پر خیر و برکت بود و توانست مردم را قانع (یا مجبور) کند تا برای تهیه یک استکان چایی، هزار و پانصد تومان هزینه کنند تا قدر چایی های دم به دم مادر یا همسرشان را بیشتر از گذشته بدانند!

القصه! اینگونه بود که بالاخره در ظهر یک روز بسیار سرد زمستانی، هواپیمای ما از زمین برخواست و سفر فراموش نشدنی و استثنایی ما به مکه مکرمه و مدینه منوره آغاز شد. سفری که نه شبیه سفرهای دیگر است و نه حس و حالش قابل وصف و بیان. بنابراین با هیچ متن و تصویری نمی توان آنرا توصیف نمود. اما به رسم گذشته سعی می کنم نکاتی را از زاویه نگاه خود و دوربینم با شما به اشتراک بگذارم و شما را هم در بخشی از این سفر شریک کنم.

ادامه دارد ...

/ 4 نظر / 140 بازدید
زهرا

آقا! شما قلمتان بسیار روان است... لذت بردیم

زهرا

برخواست را اصلاح نمایید!!!

ایوب

درود بالاخره انتظار روایت سفر به سر آمد و قطعاً سفرنامه را دنبال خواهیم کرد.

حاج عباس

با سلام وارزوي توفيقات سفر معنوي جالبي است كه فقط شاهدين بر ان واقفند قسمت همه مشتاقان انشائالله التماس دعا در ضمن از وبلاگ من ديدن فرماييد و به لينگ خود به افزاييد nasimesabalan abbas1544@blogfa.com