آزادی بیان

همانطور که می‌دانید بیش از 92 هزار سند سری مربوط به حضور نظامیان آمریکا در افغانستان توسط سایت ویکی لیکس (wikileaks) منتشر شده است.

در این اسناد که آمریکا را با شرایط دشواری مواجه کرده، اطلاعاتی در خصوص اقدامات غیرانسانی نیروهای غربی در افغانستان و قربانیان غیرنظامی جنگ در افغانستان و همچنین ارتباط احتمالی نیروهای مخفی پاکستان با طالبان افشا شده و رسوایی بزرگی برای ایالات متحده بوجود آورده است.

واکنش آمریکایی‌ها به این موضوع متناقض و سردرگم است. اما تصور می‌کنید اگر این اتفاق در کشور دیگری مثل لیبی روی داده بود، چه واکنش‌هایی در پی داشت؟!

ـ رئیس جمهور آن کشور با اعلام اینکه «همه چیزمان شفاف است»، اعلام کرد: ما محرمی نداریم که اسناد محرمانه داشته باشیم. لذا همه نامحرمند، مگر آنکه خلافش ثابت شود. بنابراین تمام این بازی‌ها و جنجال رسانه‌ای برای تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهای ماست.

ـ وزیر امور خارجه آن کشور نیز ضمن تکذیب افشای اسناد محرمانه، دستگاه‌های امنیتی آن کشور را به قدری امن و قدرتمند ارزیابی کرد که حتی یک مورچه نمی‌تواند یک گندم از کشور خارج کند، چه برسد به اطلاعات محرمانه.

ـ سخنگوی امور خارجه آن کشور با تایید افشای اسناد محرمانه، گفت: طی بررسی‌های انجام شده، رد پای کشورهای خارجی در این موضوع مشهود است.

ـ وزیر دفاع آن کشور اینترنت را از مصادیق جنگ سفت قملداد کرده و خواستار نابودی تمام کیبوردها و انهدام همه‌ی مونیتورها و پرینترهای جهان شد.

وزیر تبلیغات آن کشور در یک نشست خبری افشای اطلاعات را دلیلی بر مظلومیت نیروهای نظامی دانسته و اظهار داشت: همانطور به تمام جهانیان ثابت شد، در حالی که نیروهای نظامی ما با اهداف انسان‌دوستانه به ضرب و شتم و کشتار مردم می‌پردازند، ولی آنها قدر ندانسته و با نیروهای نظامی ما رفتار غیرانسانی می‌کنند.

ـ وزیر ارتباطات آن کشور ضمن مسدود کردن سایت مذکور، دستور کاهش پهنای باند کشور را صادر کرده و خواستار مسدود کردن آب، برق، گاز، تلفن، پست و سیستم حمل و نقل عمومی کشور شد.

ـ رییس دادگاه آن کشور ضمن پلمپ دفتر سایت مذکور، برای جلوگیری از اتلاف زمان دادرسی شبانه به منزل دست‌اندرکاران آن یورش برده و از مدیر تا آبدارچی سایت را به جرم اقدام علیه امنیت ملی به اعدام با اعمال شاقه متهم کرد. (در ذیل حکم، در خصوص «اعمال شاقه» توضیحاتی آمده که چون با شرایط فرهنگی کشور ما تناسب ندارد قابل ذکر نیست.)

ـ اسقف یکی از ایالت‌ها نیز با گوساله قلمداد کردن افشاکنندگان گفت: در افغانستان رفتار غیرانسانی شده که شده! مگه آنها انسان بودن که رفتار انسانی شود؟! کشت و کشتار شده که شده! آخه این چیزها به شما چه ربطی دارد گوسفندها؟!

ـ کشیش یکی از ایالت‌های آن کشور نیز با گناهکار دانستن تمام افرادی که اسناد محرمانه را در سایت فوق خوانده‌اند، از آنها خواست که در اولین یکشنبه به کلیسا رفته و نزد کشیش به گناه خود اعتراف کنند تا مورد بخشش قرار گیرند. در غیر اینصورت ما خودمان آنها را به اتاقک اعتراف برده و ... (چون گفته‌های ایشان تناسبی با شرایط فرهنگی ما نداشت حذف شد.)

ـ وزیر رسانه‌های آن کشور نیز شرایط کشور را طبیعی و آرام ارزیابی کرده و خاطرنشان کرد: امیدواریم روزی برسد که کشورهای دیگر نیز به اندازه‌ی ما از آزادی بیان برخوردار باشند.

/ 4 نظر / 5 بازدید
زهرا

[گل][گل][گل][گل][گل]

ايوب

چيزي براي گفتن ندارم. [سبز]مثل هميشه عالي[سبز]

مهدی

دوست عزیز وبلاگ ژر محتوایی داری خوشحال میشم به ما هم یه سرکی بزنی خدانگهدار

fereshte

وبلاگ خوبی دارید.به وب من هم سر بزنیدخوشحال میشم.