نگین ساس! / نجات در 48 ساعت!

به نظرم در این دنیا تنها دو چیز ارزش ترسیدن دارد، اولی نیسان آبی و دومی ساس! و در میان این دو چیز هم دومی از اولی خطرناکتر است! چون از رگ گردن به انسان نزدیکتر است!

ساس موجودی سه چهار میلیمتری است که می تواند یک انسان دو متری را از پا درآورد. مطمئن باشید که به هیچوجه اغراق نمی کنم؛ اگر شک دارید از حاج ممد بپرسید! وقتی حاجی زنگ زد و با صدای مضطرب و مستاصل گفت، «به دادم برس!» اصلا فکر نمیکردم که یه مرد چهارشانه قوی هیکل از دست یک حشره ریزه میزه که به سختی دیده می شود به ستوه آمده باشد!


حاج ممد و ساس، حکایت فیل و فنجان!

سرتان را درد نیاورم، حاجی و اهل و عیال بعد از کشف این موجود رعب انگیز، هر روز کارشان شست و شوی البسه و رخت خواب شده بود و از انواع حشره کش ها از «تار و مال» گرفته تا «اتک»، استفاده کرده بودند که تنها در جهت ازدیاد زاد و ولد ساس ها موثر بود! بنابراین دست به دامان من شد تا راهکاری بیابم. منم که احترام زیادی برای حاج ممد قائل بودم کلی در اینترنت سرچ کردم و حجم اطلاعاتم کم کم در حد یک فوق دیپلم ساس شناسی اطلاعات ارتقا پیدا کرد و به این نتیجه رسیدم که بهترین راهکار مبارزه با این جانور خانمان برانداز، سم پاشی توسط شرکت های معتبر است. بنابراین به لیست شرکت های مورد تایید وزارت بهداشت و سایر ارگان ها سر زدم و پس از کلی کنکاش و جستجو، شرکت مهندسی نگین دشت را برای این موضوع انتخاب کردم؛ چون هم دارای مجوز وزارت بهداشت بود و هم شماره نظام مهندسی داشت.

القصه، با این شرکت تماس گرفتم و بعد از دریافت اطلاعاتی، اعلام کردند که ساختمان دو طبقه حاج ممد را به ازای دریافت مبلغ 400 هزار تومان برای هر طبقه سم پاشی می کنند. یعنی برای کل ساختمان 800 هزار تومان.

روز قبل از سمپاشی هم موارد متعددی گفتند که باید رعایت شود، مواردی مثل اینکه قاب عکس ها از روی دیوار برداشته شود، روی تلویزیون ملحفه انداخته شود و ...

همچنین اعلام کردند که به مدت یک هفته تا 10 روز بعد از سم پاشی نباید در منزل بمانند...


روز عملیات!

بالاخره صبح روز عملیات فرا رسید و کارشناس شرکت نگین دشت به همراه یک همکار وارد خانه حاج ممد شدند و کل اسباب اثاثیه و اتاق ها را ورانداز کردند. سپس به دستور کارشناس محترم تمام پشتی ها، تخت خواب، تشک خوشخواب و اغلب موکت ها و رختخواب ها و تعدادی از مبلهای قدیمی به حیاط خانه منتقل شد و ایشان دستور دادند که در اسرع وقت یا آتش زده شود، یا در سطل آشغال ریخته شود. هرچه حاج ممد گفت که من کلی زحمت کشیدم و شبانه روز سگ دو زدم تا این خرت و پرتها را جمع و جور کنم، به گوش کارشناس نرفت که نرفت. در نهایت با گفتن این جمله که «اگر میخواهید دوباره ساس به خانه تان بیاید وسائل را نگه دارد»، حاج ممد و اهل و عیال را آچمز کرد.

حاج ممد هم که نمی توانست آن همه وسیله را وسط حیاط تهران آتش بزند، با چشمانی اشک بار تمام آنها را که با یک حساب سرانگشتی حدود 10 میلیون تومان می شد، به سطل آشغال سر کوچه منتقل کرد. (البته هنوز چند ثانیه از گذاشتن وسایل نگذشته بود که توسط ملت همیشه در صحنه غارت شد!)

بالاخره بعد از دور انداختن مقادیر قابل توجهی از اسباب و اثاثیه و باز کردن در تمام کمد دیواری ها و بهم ریختن سایر وسایل، عملیات سم پاشی شروع شد و حدود یک ساعت طول کشید.

پس از اتمام کار، کارشناس احتمالا محترم! گفت با توجه به اینکه وسایل خانه شما زیاد است، بهتر است به جای 10 روز، دو هفته خانه را ترک کرده و به خانه برنگردید تا سم اثر کند. بعد از اینکه برگشتید هم سم های روی زمین مانده را نظافت نکنید تا به طور حتم و یقین ریشه کن شود.


دوران تبعید و زندگی کمپینگ

حاج ممد و خانواده نیز بعد از دو هفته خانه به دوشی و از خانه این فایل به خانه آن همسایه رفتن، با امید به ریشه کن شدن ساس به خانه بازگشتند و به گفته کارشناس احتمالا محترم، دست به هیچی نزدند تا سم از بین نرود.

زندگی آنها قرار بود بعد از دو هفته تبعید، به مدت دو هفته نیز به صورت کمپینگ ادامه پیدا کند، اما هنوز دو شب نگذشته بود که دوباره سر و کله ساس ها پیدا شد!


اژدها وارد می شود

ظهور دوباره اثرات گزش، نشان از زنده بودن ساس بود و یادآور فیلم اژدها وارد می شود! بنابراین ظهور دوباره این اژدها های کوچک رنگ حاجی و خانواده را مثل گچ سفید کرد و انگار آب سرد بر سرشان ریختند. بلافاصله با من تماس گرفت و خبردارم کرد. من هم مثل یخ وا رفتم.

در اولین فرصت به دفتر شرکت نگین دشت زنگ زدم و موضوع را اطلاع دادم، اما کارشناس پشت تلفن گفت سم های ما خیلی قوی است و حشرات را عقیم می کند، بنابراین این تعدادی که مانده اند به مرور از بین می روند. او با کلی صغری کبری چیدن توضیح داد که ساس های باقی مانده چون امکان تولید مثل ندارند، تا ظرف یک ماه ریشه کن می شوند.

من و حاج ممد هم چاره دیگری نداشتیم جز اینکه به حرف آنها اعتماد کنیم، اما روز به روز نه تنها از تعداد گزیدگی ها کم نشد، بلکه انگار سم های شرکت نگین دشت در جهت تقویت باروری آنها عمل کرده بود! بنابراین روز به روز بر تعدادشان و گزیدگی های خانواده حاج ممد افزوده شد.

هرطور بود یک ماه تحمل کردند و من هم هر صبح آمار تلفات شب گذشته را جویا می شدم. که متاسفانه آمار رو به افزایش بود! بعد از یک ماه، مجددا با شرکت نگین دشت تماس گرفتم و شرح ماوقع را گفتم. اما در کمال تعجب نه تنها راهنمایی درست و حسابی و به درد بخوری نکردن، بلکه بر خلاف دفعات قبل، با کمال وقاحت گفتند مشکل از خود شماست، ما کارمان را درست انجام دادیم و قطع کردند!

بعد از آن هم چندین بار پیگیری کردم اما بر خلاف دفعات قبلی می گفتند، سم پاشی ساس، ضمانت ندارد و تقصیر ما نیست! بنابراین هیچ کاری نمی شد کرد و پیگیریم راه به جایی نبرد و من ماندم و گزش و سوزش حاج ممد و خانواده و شرمندگی شرکتی که معرفی کرده بودم.


نگین دشت کجایی؟ دقیقا کجایی؟

جالب اینجاست که در آدرس سایت شرکت نگین دست فقط نوشته شده است: تهران، میدان هفت تیر!!!

یعنی نه آدرس مشخصی داشتند و نه از طریق تلفن می شد به نتیجه ای رسید!

هرچند صدای کارشناس نه چندان محترم آن شرکت به توصیه خوشان ضبط شد که بعد از سم پاشی نکات ایمنی رعایت شود، اما اشکال کار منم این بود که بابت سم پاشی فاکتور یا کاغذی نگرفته بودم که قابل استناد و پیگیری باشد. بنابراین نه تنها 800 هزار تومان پول بی زبان حاج ممد به باد رفت، بلکه حدود 10 میلیون تومان وسایل زندگی شان هم راهی سطل زباله شد و ساس ها همچنان زاد و ولد می کردند!


نجات در 48 ساعت

علاج شرمندگی جلوی حاج ممد و خانواده اش یافتن راهکاری برای خلاصی از دست این حشرات موذی بود، بنابراین دوباره دست به دامن اینترنت و سایت های داخلی و خارجی شدم و با خودم عهد کردم که حتی اگر کلاهم سمت شرکت نگین دشت افتاد، برای برداشتنش اقدامی نکنم!

در نهایت پس از دو سه روز جستجو و مطالعه به نسخه نجات بخش در 48 ساعت رسیدم که موجب ریشه کن شدن ساس از منزلشان برای همیشه شد. نمی دانم این نسخه برای دیگران هم جواب می دهد یا خیر؟! اما نسخه من ترکیبی از سم پاشی و کار گذاشتن قرص برنج و قرص گازسوز بود که طی دو روز موجب ریشه کنی این حشرات موذی شد. (البته ناگفته نماند که در این روش اگر دقت لازم صورت نگیرد، خطرات بسیاری برای انسان وجود دارد.)

در نهایت به عزیزانی که منزلشان ساس زده است، توصیه می کنم حتی اگر شده از منزلتان مهاجرت کنید، بهتر از آن است که از شرکت نگین دشت کمک بگیرید.

/ 0 نظر / 418 بازدید