چندی پیش (به عبارت دقیقتر 23 فروردین) خبرگزاری دانشجویان ایران خبری را مخابره کرد که موجب هیجان، تعجب، شگفتی، بهت و حیرت محافل رسمی و مجالس غیر رسمی شد، تا جایی که بر اساس اخبار واصله تعدادی شاخ در منطقه میانی سر شنوندگان سبز شده است!

در تیتر خبر مذکور آمده است که «دانشجویان 14 درصد بیشتر از سایر اقشار جامعه سیگاری هستند»! در متن خبر هم شرح ماوقع را توضیح داده بود. من پس از خواندن آن، چند روزی صبر کردم شاید تکذیبیه ای یا جوابیه ای منتشر شود، اما اگر شما پشت گوشتان را دیدید، ما هم تکذیبیه یا جوابیه را دیدیم!

البته منابع ناآگاه معتقدند که این امر جای هیچ استرس و اضطرابی ندارد، چرا که اصولا و اساسا دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته، پیشتاز و پیشرو باید در همه امور پیشتاز بوده و از عوام الناس پیشی بگیرند! (البته اینجا پیشی به معنی گربه نیست!) اما آنچه آگاهان مسائل فیزیکی و فیزیولوژیکی را به فکر واداشته، این سئوال است که چرا برای این همه پتانسیل بالقوه جوانان این مملکت کاری انجام نمی شود؟!

آنها معتقدند که برخی از جوانان بدون هیچگونه بودجه، امکانات وتسهیلاتی به صورت خودجوش موفق شده اند در عرصه های حساس و استراتژیک اجتماع پیشتاز شوند. که یک نمونه آن هم همین خبری است که ذکر شده است! بنابراین باید مسئولان ذی ربط سعی در شکوفایی و بروز استعدادهای نهفته جوانان نمایند تا همچنان جوانان ما بتوانند پیشتاز باشند!

این در حالی است که تعدادی از کسبه و صنف سیگار فروش تهران و حومه نیز جهت حمایت و همراهی با این افزایش نرخ استعمال سیگار در بین دانشجویان بیانیه ای صادر نموده اند که در آن ضمن محکوم نمودن هر گونه فشار خون و سکته از هر نوعش، چه مغزی و چه قلبی! مواردی را پیشنهاد و بر حسن اجرای آن تاکید داشتند:

1ـ این تشکل به جهت رعایت حریم خصوصی افراد سیگاری و آزادی های فردی، پیشنهاد می کند به جای تفکیک کلاس ها به دو صورت سیگاری ها و غیرسیگاری ها تقسیم شود!

2ـ به جهت احترام به حقوق شهروندان پیشنهاد می شود عدم استعمال سیگار در اماکن عمومی مطلقا و اکیدا ممنوع شود!

3ـ برای حفظ رفاه و آسایش سیگاری های عزیز! پیشنهاد می شود برای کلاسهای درس دودکش تعبیه شده و به دانشجویان سهمیه سیگار سوبسید دار ارائه شود!

4 و 5 و 6 ...

 

/ 20 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روشن (دختر بابایی)

سلاممممممممم :) امير جان دير گفتی فارغ التحصيل شدم... زودتر ميگفتی اين هم مزايا داره حتما يه پک ميزدم

عليرضا

سلام... من بار اول اينجا سر می‌زنم... نوشته‌هات همچين ضايع هم يست.. کلی مستفيض شديم.

معلمی از بهشت( سها)

فکر کنم منم همين گزارش رو خوندم.آمار وحشتناکی داشت .به قدری از افزايش اعتياد بين دانشجوها نوشته بود که سيگار به نظر هيچ می اومد.خدا آخر عاقبتمون رو به خير کنه با اين نسل نوانديش.

منتظر

سلام. سيگار؟ هفنه پيش يه دانش آموز حدود ۱۲ ساله رو ديدم كه بعد از تعطيلي مدرسه تو كوچه سيگار مي‌كشيد و در جواب يه جوون كه ميگفت براي چي ميكشي گفت به تو چه!!!! خدا خودش به اين آدميزاد رحم كنه ...

babak gayooooor

آه سيگار. تنها رفيقی که با سوختن چون شمع شيره جانش را به کام تلخم ميريزد.سيگار با اينکه جيززه و کلی سرطان زاست و سکته آوره ولی برای ديوانه های مث من چه فرقی ميکنه اين زندگی تکراری و ملال آور طولانی باشه يا کوتاه کوتاه.ولی قبول دارم که بايد به آزادی های کسانی که از بوی سيگار ناراحت ميشوند احترام گذاشت.

maryam

سلام؛ چاره کار در زمان شنيدن اين خبر حل مشکل و يا تکذيب خبر نيست...می تونيد از دستگاه شاخ بر استفاده کنيد!!...تا بعد

هيولا

با اينکه خودم سالی يه پک ميزنم ولی با سيگار مخالفم. امروز راننده تاکسيه خفه ام کرد تا نيم ساعت بعد بوی دود گازوئيلی سيگارش گلوم رو اذيت می کرد || .:~*~:.

لیبرال گیرت مدار

بنده هم پيشنهاد ميکنم به سيگاری ها وام بدن !‌ هر چی در مياريم بايد بديم کنت بخريم !