مسجدالنبی (4)

در روزهای بسیار سرد تهران هوای مدینه و مکه بسیار بهاری و مطبوع بود، اما فضای مسجد النبی علاوه بر شرایط مساعد جوی، برای من یک انرژی نهفته و آرامش آسمانی داشت. انگار تمام دغدغه ها و مشکلات ریز و درشت رخت بربسته و جای خود را به آرامش و سبکبالی داده بود. (حسی که تنها وقتی روی آبهای نیلگون خلیج فارس شناور بودم و بی هیچ حرکتی با جریان ملایم امواج بالا و پایین می رفتم، حس کرده بودم)

 


 

مسجدالنبی در قلب شهر مدینه منوره در عربستان واقع شده است که 597 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد . این مسجد پس از مسجد قبا دومین مسجدی است که توسط رسول خدا (ص) بنا شد که گفته می شود بنای آن 7 ماه یا یک سال به طول انجامید.

پس از پایان بنای مسجد قبا، حضرت محمد و مهاجران مکی، در میان استقبال پرشور انصار و یثربیان، راهی مدینه شدند. همهٔ قبایل مسلمان‌شدهٔ یثرب و پیرامونش، ضمن خوش‌آمدگویی به پیامبر، از او می‌خواستند تا در خانه و قبیله و منازلشان سکنی گزیند، ولی پیامبر انتخاب محل سکونت را به قضای الهی سپرد و فرمود: ستور من هرجا بر زمین نشست، خانه من در همانجا بنا می شود. سپس شتر به حرکت درآمد و کنار خانهٔ ابوایوب انصاری زانو زد و حضرت محمد آن‌جا مستقر شدند و مسجد النبی در کنار خانه پیامبر ساخته شد و ایشان پس از رحلت در همانجا مدفون شدند.

 

حیات مسجد النبی پر از چترهای بزرگی است که در هنگام روز باز شده و بر سر زائران سایه می افکند، اما هنگام شب بسته شده و به صورت ستون دیده می شود.

 

 مسجدالنبی پر بود از آدم های رنگ و وارنگ، کوتاه و بلند، خرد و کلان، عرب زبان و فارس و اردو و انگلیس و ...

 

نکته جالبی که وجود داشت، این بود که هنگام ورود به صحن، هیچ فردی برای کنترل حجاب افراد وجود نداشت و این موضوع به صورت خودجوش توسط تمام زائران رعایت می شد. البته ناگفته نماند که هیچ چارچوب خاصی نیز برای حجاب وجود نداشت و هر کسی با توجه به فرهنگ بومی و اعتقادات خود حجاب داشت. از چادر و پوشیه مشکلی زنان عرب تا مغنه های آستین دار هندی ها در حیات مسجد النبی دیده می شد.

 

در مقابل در هفت مسجد النبی مسجدی به نام علی ابن ابیطالب وجود داشت که همانطور که انتظار می رفت، بسته بود و رونقی نداشت.

برای رفاه حال مسافران و زائران، در محوطه مسجد النبی تعداد بسیاری سرویس بهداشتی وجود دارد که به وسیله پله برقی و راه پله می توان به آنها دسترسی پیدا کرد.

همچنین پارکینگ های متعددی نیز زیر حیاط مسجد النبی تعبیه شده است.

در صحن مسجدالنبی ظاهرا بر خلاف اماکن زیارتی ایران، هرکسی می توانست دراز کشیده یا بخوابد. این موضوع حتی در داخل مسجد نیز دیده می شد و منعی برای آن وجود نداشت.

 

 

 

 

_______________________________

 1. قسمت اول: آغاز سفر
 2. قسمت دوم: فرودگاه جده
 3. قسمت سوم: غربت بقیع
 4.  قسمت چهارم: مسجد النبی
 5. قسمت پنجم: روضه رضوان و داخل مسجدالنبی
 6. قسمت ششم: نماز خواندن در مکه و مدینه
 7. قسمت هفتم: زیارت دوره مدینه
 8. قسمت هشتم: مسجد شجره و محرم شدن
 9. قسمت نهم: کعبه و طواف
 10. قسمت دهم: خانه خدا در محاصره جرثقیل ها !
 11. قسمت یازدهم: زیارت دوره مکه
 12. قسمت دوازدهم و آخر: در حاشیه سفر

 

/ 0 نظر / 261 بازدید