ملالغتی یا ملانقطی؟!

معمولا مردم فکر می‌کنند کسی که مدام به ویرگول و شیفت اسپیس و ... گیر می‌دهد، آدم ملا لغتی است! اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید چنین کلمه‌ای وجود خارجی ندارد و تنها کلمه‌ای که در لغت‌نامه دهخدا در این زمینه وجود دارد، ملانقطی است.

لغت نامه دهخدا:

ملانقطی . [ مُ لْ لا نُ قَ ] (ص مرکب ) کسی که با کم و زیاد شدن یک نقطه‌ی نوشته از خواندن آن عاجز آید. آدم کم سواد. (فرهنگ لغات عامیانه‌ی جمال زاده ). آنکه تا تمام نقطه‌ها و اعراب و حرکات کلمه‌ای نوشته نباشد نتواند خواند. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). || آنکه به جزئیات رسوم و آداب قانون یا قاعده یا رسمی پای بند و مقید است و تا رعایت همه نشود امر را ناقص شمارد در صورتی که همه برای صحت امر ضروری نیست. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا). || آنکه تا تمام جزئیات امر را نداند شناختن آن نتواند. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا).

--------------------------

بعد از تحریر:

1) برای مانی: یادته که، ویرگول اونیه که ...

2) برای پژوهشگر و مدرس: باکس یا بوشهر؟! مسئله این است.

3) برای بقیه: ملا نقط ها به بهشت نمی‌روند!

/ 3 نظر / 3459 بازدید
مانی

خدا به این دهخدای بیچاره ی مادر مرده رحم کرده که چند سالی زودتر از پیدایش دکترا پا به این کره خاکی گذاشته!! و الٌا باید به تکلیف وزارت صنایع! خدا رو از ده اولش جدا می کرد و از وسط این بنده خدای بی سواد رو به دو قسمت تقسیم می کرد که بشه عبرتی برای مدرسا و دکترا و ملاکان بزرگ و اونایی که جوجه کشی دارن و بقیه این جماعت که هنوز نمی دونن اسم بچه مهمه یا سلامتیش!! به ابالفضل>>>

زهرا

عجب! نکن این کارها روو خوب نیست

3PEHR

دمت گرم