خوردنی‌هایی که روزه را باطل نمی‌کند!

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان مردم روزه‌دار به مهمانی خدا می روند و در طی روز دهان بر روی خوردنی‌ها و آشامیدنی‌ها می‌بندند.

اما بر اساس تحقیقات جامعی که انجام شده است، برخی خوردنی‌ها وجود دارد که به هیچوجه موجب باطل شدن روزه نمی‌شود! بنابراین اگر روزه‌داران عزیز در طی روز دچار معضل گرسنگی شدند، می‌توانند برای رفع این حس جانگداز از اینگونه خوراکی‌ها که کشف آنها حاصل و تحقیق و پژوهش‌های گسترده‌ای است میل نمایند و تا افطار تاب بیاورند.

بر اساس تحقیقات بعمل آمده اولین و مهمترین خوراکی که لطمه‌ای به روزه وارد نمی‌کند، «غصه خوردن» است!

اصولا و اساسا «غصه خوردن» محاسن فراوانی دارد که نباید از آن غافل شد! اولین و مهمترینش آن است که همیشه در دسترس بوده و امکان صرف آن وجود دارد! بنابراین اگر روزه‌داران گرامی احساس گرسنگی کردند، می‌توانند در گوشه‌ای چمباتمه زده و زانوی غم در بغل بگیرند و با خیال راحت «غصه» بخورند! و نگران باطل شدن روزه نیز نباشند!

در این راستا برخی منابع آگاه «حرص خوردن» را مفید تر از «غصه خوردن» می‌دانند! البته بین علما اختلاف نظر وجود دارد! برای همین برخی کارشناسان راه میانه را انتخاب کرده‌اند و برای آنکه ضمانت بیشتری وجود داشته باشد، توصیه می‌کنند هر دو با هم خورده شود! یعنی همزمان هم حرص بخورید و هم غصه! به این ترتیب به صورت تضمینی و حتمی از زندگی سیر سیر می‌شوید و دیگر احساس گرسنگی نمی‌کنید!

در این میان یکی دیگر از خوردنی‌هایی که اشکالی در روزه ایجاد نمی‌کند و از طرفی نتیجه بخش و مفید است، «سماغ» می‌باشد! اصولا قول غالب و مشهور آن است که اگر سماغ به صورت مکیدن مورد استفاده قرار گیرد، هیچ اشکالی در روزه وارد نمی‌شود!

بنابراین هر وقت احساس گرسنگی کردید، کافی است با یک دوست بدقول قرار بگذارید و مدت مدیدی در انتظارش صبر کنید و در این مدت سماغ بمکید تا گرسنگی‌تان برطرف شود!

نوع خاصی از خوردنی نیز وجود دارد که هرچند ممکن است گرسنگی شما را برطرف نماید، ولی این احتمال وجود دارد که مشکلات دیگری بوجود آورد! در واقع این خوراکی دارای عوارض و تبعاتی می‌باشد که استفاده و مصرف آن بستگی به سلیقه و خواست خوانندگان محترم دارد! و آن خوراکی چیزی نیست جز «زمین خوردن»!

اصولا و اساسا زمین خوردن دارای دو نوع عمده می‌باشد! یکی آنکه شما با عجله و شتابزدگی شروع به حرکت می‌کنید و پایتان در چاله و چاهی فرو می‌رود و با مخ نقش بر زمین می‌شوید و زمین می‌خورید!

به گفته کارشناسان این نوع از خوراکی، به مدد مساعدت و تلاش‌های شبانه‌روزی ماموران شهرداری بسیار در دسترس بوده و می‌تواند مورد استفاده تمامی شهروندان گرامی قرار بگیرد! البته انتخاب آن با توجه به تبعاتی که می‌تواند داشته باشد، بستگی به سلیقه و مزاج خوانندگان محترم دارد!

یکی دیگر از انوع «زمین خوردن» که به اندازه اولی فراگیر نیست، بر می‌گردد که به برخی گونه‌های نادر انسانی که علاوه بر آنکه تمایل فراوانی به خوردن مال مردم دارند! زمین‌خوار نیز هستند!

البته این نوع از زمین خواری، بر اساس قول غالب و مشهور موجب باطل شدن روزه می‌شود. بنابراین اصلا و ابدا توصیه نمی‌شود.

البته برخی از هموطنان عزیز نیز به هیچوجه دچار مشکل گرسنگی نمی‌شوند و تنها چیزی که در ایام ماه رمضان آنها را آزار می‌دهد، تشنگی است. بنابراین از آنجا که ما برای خودمان رسالت جهان‌شمول قائل هستیم! وظیفه خود می‌دانیم که برای رفع مشکل آنان نیز راهکار مناسب و تضمینی بیاندیشیم.

در این راستا تیم تحقیق و توسعه، تحقیقات فراوانی انجام داد تا در نهایت به روش و متد بسیار کارا و مفید برای رفع مشکل تشنگی این گروه از عزیزان دست پیدا کرد. (البته این متد در صورت عدم همکاری و مساعدت نیروی محترم انتظامی به هیچوجه کشف و ابداع نمی‌شد.)

در این متد، افرادی که دچار تشنگی می‌شوند، کافی است دست به خلافی بزنند یا مبادرت به شکستن یکی از هنجارهای اجتماعی کنند تا توسط برادران محترم نیروی انتظامی به جایی فرستاده شوند که آب خنک میل نمایند!

به گفته اغلب منابع آگاه، خوردن این نوع آب خنک هیچ خللی در روزه وارد نمی‌کند! البته در مورد تاثیر رفتاری که موجب خوردن این نوع آشامیدنی می‌شود بر روی روزه، هنوز اختلاف نظر وجود دارد! اما پر واضح و نگفته پیداست که در این متد، افراد متناسب با میزان تشنگی خود اقدام به شکستن هنجارهای اجتماعی ‌می‌کنند تا حسابی از آب خنک سیراب شوند!!

/ 4 نظر / 69 بازدید
ایوب

[خوشمزه] بسیار از فتاوی‌ و رهنمودهای ارزشمندتان بهره بردیم!!!

مانی

جملگی مریدان همی جامه ها دریدند و با دهان روزه به بیابان دویدندی...

صادق صادقی

با سلام یکی از خوردنی های خیلی پرمصرف را فراموش کردید و آن (( کتک )) خوردن است !

«آغا کلان»

سلام با طنز: «کاپ نقره ای» و مطالب متنوع دیگر، پذیرای نظرات شما هستم. خیر پیش. [گل]