آژانس شیشه ای ورژن 1390 !

هفته دفاع مقدس فرا رسید و برای Nمین بار فیلم آژانس شیشه‌ای پخش شد و برای Nمین بار آنرا تماشا کردم و N عالمه لذت بردم!

خوبی هزار بار تماشای یک فیلم این است که تمام دیالوگ‌هایش را از حفظ می‌شوی و هنگام تماشایش مدام این عبارت را تکرار می‌کنی: «الان میگه ...»

ولی در Nمین باری که فیلم آژانس شیشه‌ای از شبکه اول و شبکه IFilm به صورت توامان و با فاصله یک ساعت از هم پخش شد، یکی از پیشگویی‌هایم اشتباه از آب درآمد!

در جایی از فیلم حاج کاظم در آژانس شروع به نماز خواندن می‌کند و یکی از گروگان‌ها (یا به قول حاج کاظم: شاهدها) که پیرمردی از کسبه بازار است، می‌گوید: «یکی نیست به این‌ها بگه که اینجا غصبیه ... نماز نداره ...»

در دفعات قبلی که این فیلم پخش می‌شد، همرزم حاج کاظم در جواب پیرمرد با طعنه می‌گفت: «ما تو عراقش نماز خوندیم غصبی نبود! ... اینجا که ایرانه! ...» ولی این بار که پخش شد، خبری از این دیالوگ نبود و سانسور شده بود!

حالا چند احتمال وجود دارد:

  1. احکام نماز و مکان غصبی تغییر کرده است!
  2. ایرانی‌ها با عراقی‌ها نجنگیده‌اند!
  3. ایرانی‌ها در عراق نماز نخوانده و پس از بازگشت به ایران قضایش را به جا می‌آوردند!

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

بعد از تحریر: دو نفر از دوستان اعلام کرده اند که جمله مذکور پخش شده؛ بنابراین شاید اشکال از گوش نگارنده باشد، به گیرنده‌های خود دست نزنید!

/ 5 نظر / 4 بازدید
تقی یاره

سلام من هم برای k امین بار نگاه کردم ولی از ifilm و این جمله حذف نشده بود [لبخند][سوال] خدایی اش حاتمی کیا داره تو این جو خفقان حروم میشه کسی که به این زیبایی میتونه روایت همه جنبه های عمیق احساسی را با دوربین به تصویر بکشه چقدر حیف که چیزی نمی سازه

سادات

سلام حذف نشده بود من یادم هست که این دیالوگ گفته شد

مرصاد

شاید الان حذف نشه ،ولی یک روز می بینی پسرت جلوت نشسته می گه بابا مگه ایران وعراق هم جنگ کردندمیری یواشکی انگار که فیلم غیر قانونی داری ؛این فیلم روبرای بچه ات میزنی که نگاه کنه بتاریخ گریه می کنی ...

وب نوشت حکمت

میدونستی "نماز حاج کاظم باطل بود!" اگر نه به لینک زیر سری بزن لطفا http://hekmat110.ir/post/466