واقعیت عریان ایران

اینجا ایران است ـ به قول مجری‌های همیشه اتو کشیده‌ی تلویزیون ـ بیشه شیران و سرزمین دلیران.

اینجا ایران است، سرزمین داریوش و کوروش و احمدی‌نژاد. و سلیقه و طبع و نظر مردمانش نیز از داریوش تا محمود، در رفت و برگشت و معلق است.

اینجا ایران است، خانه‌ای برای هر ایرانی که برای حفظ وجب به وجب آن گاه جان داده و گاه حتی برای حفظ هکتار هکتارش به دادن قرص نان راضی نشده! بی‌سبب نیست که نقشه‌ی آن روز به روز آب رفته و از شیر یال و کوپال‌دار سال‌های دور به گربه‌ی ناز و ملوس این روزگار رسیده است!

شیر یا گربه، اینجا ایران است. سرزمین آرام و آلام، کاوه و ضحاک، دکتر و دلاک، شیرین و فرهاد، عیار و طیار و سرزمین شازده و ملا.

اینجا ایران است و به عدد ساکنانش عادات و آداب و آرمان و آمال و آرزو و فرهنگ و رسوم وجود دارد و هر روز اتفاقی می‌افتد که حتی رقم‌زنندگان آن نیز از تکرارش عاجزند! جایی که هر غیر ممکنی ممکن است و هر ممکنی غیر ممکن!

اینجا ایران است، سرزمینی که حتی «علی»هایش از کوفه تا خامنه و اردبیل گسترده شده و صدایشان از دل چاه تا زمین چمن شنیده می‌شود.

اینجا ایران است و این روزها واقعیت لخت و عور و عریان آنرا می‌توان از دریچه توپ و تور و همین چمن سبز دید و شنید. در مستطیلی که رنگ زندگی دارد و نمونه‌ی کوچکی از ایران است.

در این ایران کوچک همه به دنبال مربی خارجی می‌گردند و در فواید علم و دانش روزآمد آنان و در مضرات عقب‌ماندگی و دانش ناکارآمد مربیان داخلی سخن می‌گویند و در نهایت با اتفاق آرا بر سر گزیدن مربی داخلی به توافق می‌رسند!

اینجا ایران است و در مستطیل سبزش پیر و جوان و خرد و کلان و حتی کفاشیان ـ همه یکصدا ـ مرد ژل‌زده‌ی شیکپوش را به عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب می‌کنند و به یکباره نام پسر تندخوی و بازیگوش از صندوق از ما بهتران بیرون می‌آید!

اینجا ایران است، جایی که مردمانش خسته از تایید و تشویق و تحسین و تقدیرهای چشم و گوش بسته ـ خسته از کف زدن ـ برای حرف زدن قیام می‌کنند اما به جرم تایید و تشویق و تحسین و تقدیر نکردن‌های چشم و گوش بسته از تیم اخراج می‌شوند!

اینجا ایران است و همه چیزمان به همه چیزمان می‌آید و خوشبختانه ما هم ایرانی هستیم!

/ 17 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نرده ها

سلام امشب رامبد جوان تو مثلث شیشه ایی در پاسخ به این که خاصیت عالی مات ایرانیها چیه گفت : باحالیم !

زهرا

[چشمک]

At

وطن یعنی بیوتن نباشی !!!

نرگس

متاسفانه اینجا ایران است و بدبختانه ما در ایرانیم!! ...

داود سیدی

سلام غمگین شدم. گاهی فکر میکنم همه چیزم را از ایران دارم. و گاه فکر میکنم خیلی چیز ها را ندارم. [لبخند][گل] به روزم.[گل]

امیر

ساعت 3.32 دقیقه است اینجا ایران است بلاگ جمهوری اسلامی یک ارزشگرا دید دیددین دین

تا انتـــــــــها

میگم ما که با شما و اون هفته نامه دره پیتتون متارکه کردیم لا اقل بیا خونه جدید یه حالی بپرس .

دختر بابایی

سلامممممممممم:) خودم میام اوین برات کمپوت میارم[چشمک]

منتظر

سلام. این همه اومدن همه چیزمون به همه چیزمون رو خوب اومدی!! باهات موافقم. البته خودم هم بعنوان یک ایرانی درش دخیلم! خدا هدایتم کنه!!