اگر همه چیز را بخواهی، همه چیز را از دست خواهی داد

 هذیان

فصل سرخ، فصل سبز، فصل زرد و فصل سفید ...

چهار فصل عجیب، چهار فصل غریب، چهار فصل تنها، چهار فصل نا آشنا ...

چرا هر کدام از فصل‌ها ساز خود را کوک می‌کنند و رنگ خود را دارند، مگر یکرنگی و یکدلی چه ایرادی دارد؟

چرا هیچکدامشان تا کنون دیگری را ندیده و هیچ سلامی را علیک نگفته است؟

 

 گفت و گو

A: بخش قابل توجهی از خصوصیات افراد اکتسابی است.

B: بخش قابل توجهی از خصوصیات افراد ذاتی است.

A: قبول داری همیشه راه برای اصلاح شدن آدمها وجود دارد؟!

B: نه!

A: ولی خدایی که تو بنده اش هستی، این را قبول دارد! به خاطر همین است که همیشه راه بازگشت را باز گذاشته است.

B: سعدی می‌گوید:

چو بود اصل گوهری قابل / تربیت را در او اثر باشد

هیچ صیقل نکو نداند کرد / آهنی را که بد گوهر باشد

خر عیسی گرش مکه برند / چو بیاید هنوز خر باشد

A: «حر» هم همینطور بود؟! ... چطور اصلاح شد؟!

B: من در مورد اصل گوهر صحبت کردم، نه رفتارهای آنی و کوتاه مدت. یعنی به اعتقاد من نطفه و اصل آدمی تغییر ناپذیر است. یه سری خصوصیات اخلاقی و رفتاری در جوهر آدمی وجود دارد و در DNA اش ثبت شده که هر کاری کنی، نمی‌توانی تغییرش بدهی. مثل رنگ مو. مثل رنگ پوست و رنگ چشم. شاید فقط 20 درصد خصوصیات اخلاقی قابل اصلاح و تغییر باشد. تغییراتی که با اصل و جوهره آدمی سازگار نباشد، کوتاه مدت و موقتی است.

A: هابیل و قابیل هم از یک آدم و یک ذات بوجود آمدند! اما چرا فرق داشتند؟! چرا یکی خوب و دیگری قاتل شد؟! یا حکایت حضرت یوسف و برادرانش ... آدمها تغییر می کنند و در محیط رشد می‌کنند و بسیاری چیزها را فرا می‌گیرند و کسب می‌کنند. تنها بخشی از خصوصیات رفتاری و حرکتی بستگی به ذات انسانها دارد، اما نه همه آن. هر کسی با برادر و خواهرش فرق می کند. خودت با برادر و خواهرت یک جور هستی و یک جور فکر می‌کنی؟!

B: شاید آدمها تغییر کنند، ولی ذات و سرشت آنها ثابت و بدون تغییر است. و تغییراتی که با سرشت و جوهر انسانها همخوانی و تطابق نداشته باشد، کوتاه مدت و گذراست.

A: رفتار آدمها تا اندازه‌ای وابسته به ذاتشان است، اما قسمتی که وابسته نیست، به خود انسانها بستگی دارد و هر لحظه می‌تواند آدم را به عرش ببرد یا به فرش برساند.

B: ذات یکی پلید است! هر کاری هم می‌کند، نمی‌تواند این پلیدی را حذف کند و خوب باشد. یکی هم ذاتا آدم مهربانی است و هر کاری می‌کند نمی‌تواند بدجنس باشد.

A: نه! می‌تواند! هر چیزی شرایط خودش را می‌طلبد. برای همین هم دنیا مزرعه آخرت است.

B: یک داستانی بود که می گفت پادشاهی چند گربه را پرورش داده بود که از میهمانان پذیرایی کنند. پیش همه هم افتخار می‌کرد که من این گربه‌ها را پرورش داده‌ام. روزی یکی از مهمانان تصمیم گرفت حال پادشاه را بگیرد! برای همین وقتی گربه ها شروع به پذیرایی کردند، یه موش از جیبش درآورد و در میان آنها انداخت. گربه ها به یکباره بی خیال پذیرایی شده و دنبال موش راه افتادند! ... یعنی عوامل محیطی و اکتسابی، اگر ذات آدم پذیرای آن نباشد و با آن تطابق نداشته باشد، اثر مقطعی و کوتاه مدت دارد.

A: پس پیامبران و راهنمایان برای چه آمده‌اند؟! ... برای اینکه آدم را در کوتاه مدت اصلاح کنند. مگر پیام و هدف قرآن و دیگر کتابهای آسمانی غیر از این بوده است.

B: من منکر صددرصد تغییر و تحول نبوده و قائل به جبر و اجبار هم نیستم. و اعتقاد دارم که همه آدمها مسئول رفتار خودشان هستند و نباید برای اینکه از بار مسئولیت شانه خالی کنند، آنرا تقصیر تقدیر و سرشت و ذاتشون بیندازند. یعنی فردی که دزدی می‌کند، بگوید ذات من اینگونه است و من بی‌تقصیرم! ... نه، اصلا منظور من این نیست. فقط فکر می‌کنم بخش قابل توجهی از خصوصیات اخلاقی را نمی‌شود عوض کرد.

A: گاهی پیش می‌آید به کسی می‌گویی صبور باش، ولی او اینگونه نیست و تلاشی برای اینکه صبور باشد، نمی‌کند. یعنی ذاتا آدم صبوری نیست. با این وجود چرا می‌گویی که صبور باشد؟! مگر نمی‌گویی ذات آدمها تغییر نمی‌کند؟! پس برای این به او می‌گویی که فکر می‌کنی ذات آدمها قابل تغییر است. درسته؟! وگرنه هیچ وقت هیچ کس را به کار و عملی توصیه نمی‌کردی؟!

B: گفتم که با تغییر و تحول به شکل مطلق مخالف نیستم. ولی مثالی می‌زنم که منظورم را کاملا بیان می‌کند. اتفاقا این مثال دقیقا منطبق بر چیزی است که باور من است. تصور کن دو نفر هستند (که در اطراف هر کدام از ما ده‌ها نمونه وجود دارد) یکی چاق و دیگری لاغر است. هر دو هم به میزان مشخصی غذا می‌خورند. ولی یکی از آنها ذاتا چاق است و دیگری ذاتا لاغر. حالا اگه آدم چاق تصمیم بگیرد و واقعا بخواهد، می‌تواند طبق یک رژیم و برنامه ریزی دقیق لاغر شود. ولی خیلی باید تلاش کند. وی اگر کوچکترین غفلتی هم مرتکب شود، سریع به حالت اول برمی‌گردد. برای همین باید همیشه رژیم و برنامه غذایی خود را حفظ کند تا لاغر بماند. ولی آدمی که ذاتا لاغر است، بدون هیچ رژیم و برنامه ای لاغر است ... من دقیقا منظورم این است.

 

 اس ام اس

1ـ اگر همه چیز را بخواهی، همه چیز را از دست خواهی داد. (ضرب‌المثل یوگسلاوی)

2ـ آتش را نمی‌توان با آتش خاموش کرد. (یونانی)

3ـ اگر از گرگ در زمستان نگهداری کنی، در تابستان ترا می‌خورد. (یونانی)

4ـ اگر روباه را برای دزدیدن مرغ ببخشی، گوسفندت را هم خواهد برد. (گرجستانی)

5ـ اصطراب رفیق دائمی حسادت است. (استرالیایی)

/ 35 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
aTye

.....!!

زهرا

می شه خواهش کنم اگر امکان داه، اون شعری که تحت تاثیر اخوان گفتید برام بفرستید(البته کاملش) خدایی وقتی خوندم احساس کردم خود اخوان گفته!!

زهرا

می گم این گفت و گوی آ و ب هم گفت وگوی جالبی از آب دراومده! فکر کنم بدی یه روزنامه کار کنه بد نباشه منتها بنویس منبع وبلاگ ضایع!!

زهرا

با این حال گرچه حرف های ب منطقی تر هست اما نمی تونم بپذیرم ... خدا دست ادم را برای انتخاب راه خوب و بد باز گذاشته! در قران بارها آورده شده که خداوند همه انسان ها را دعوت می کند اما ابزار هدایت را واسه همه فراهم نمی کنه! چرا؟ هر کسی به اندازه لیاقت خودش به اون دعوت لبیک می گه! خوب خدا که می دونه سرنوشت بنده اش چیه! پس چرا اون را بوجود می اره و کل دنیا را با همه ابزار و امکانات در اختیارش می ذاره! خدا محیط را با همه خوبی و بدی برای بندش فراهم می کنه و حالا با قدرت اختیاری که باعث اشرف شدن انسان به همه مخلوقات شده اون را در انتخاب آزاد می ذاره! حالا نوبت بندس! اگر ذات خوب داشته باشه که کمتر و یا اصلا تحت تاثیر محیط قرار نمی گیره و اگر ذاتش بد باشه تا دم مردن فرصت برگشت داره و هر لحظه ممکنه که بهترین راه را انتخاب کنه! ما همه فطرت الهی داریم و از روح خدا بر ما دمیده شده! پس ذات همه در ابتدا باید پاک باشه .. اما واقعا این طوری باقی می مونه؟!!! این همون شرایطی هست که آدمها وقتی در محیط قرار می گیرند تحت اون عمل می کنن یا خوب می شن یا بد!.....

هانيه

حالا يعنی «آ» قانع شد که ديگه گفتگو ادامه پيدا نکرد؟!... بخشی از ويژگی‌های هر انسانی اکتسابی و بخش ديگه‌ای ذاتی‌يه ولی درصد اولی بيش‌تر از دومی‌يه (من فکر می‌کنم)... به هر حال اگه اين‌طور نبود فلسفه‌ی هدايت و تربيت و ... زير سوال می‌ره...

زهرا

همیشه فرصت برای بازگشت هست! همه خوب ها هم می تونستند بد باشند و همه بدها هم می توانند روزی خوب شوند... و این فرصتی است که خدا در این دنیا برای همه انسان ها به عدالت گذاشته است...

غزاله

A: سلام در نظر قبلی به چیزی فراتر از ژن و اکتساب اشاره کردم که آن "اراده"بود."خواستن" و" توانستن"بود. در بعضی از قسمتها ، شما حرف های خودم را عیناً مطرح کرده اید اما با موضعی مخالف.این نشان می دهد در این موارد متوجه منظورم نشده اید.شایداین به دلیل تخصصی بودن بحث ژنتیک و تفاوت رشته های تحصیلی ماست. من در این قسمتها کاملا باشما موافقم.در عین حال باز خوانی متن پیش را خالی از فایده نمیدانم . ژنها واحدهایی مادی هستند، زیر میکروسکوپ دیده می شوند و فعالیتها و رفتارهایشان قابل بررسی است. در واقع ژنهای کنترل کنندهءمشخصات ظاهری و رفتاری آدمهاآنقدر زیادند که حضورفعال همزمان همهءآنها امکان پذیر نیست وهمیشه تعداد بیشماری از آنها به شکل نهفته باقی می مانند(و البته نه غایب). اصطلاح خاموش کردن یا روشن کردن ژن به مفهوم فعال کردن یامتوقف کردن عمل ژن، ساختهء من نیست این اصطلاحی کاربردی در علم ژنتیک است.

غزاله

با شما کاملاًموافقم مغز یک عقب ماندهءذهنی را نمیتوان با فسفردرمان کرد(واساساًهیچ خردمندی چنین ادعایی نمی کند) چون نسخهءژنتیکیش اساساًغلط تایپ شده. همانیست که سعدی به خر عیسی تشبیهش کرده: یکی از وزرا پسری"کودن" داشت پیش یکی از دانشمندان فرستاد که مر این را تربیتی کن مگر "عاقل" شودروزگاری تعلیمش کرد موثر نبودپیش پدرش کسی فرستاد که این"عاقل "نمی شود و مرا دیوانه کرد...و قطعاًبحث ما در مورد این افرادنیست.فرهنگ فولکلوریک را با همهءغنایش هم نمیتوان مبنا قرار داد چون این فرهنگ عادت دارد گاهی به نعل بزند و گاهی به میخ.به عنوان مثال:"کار نیکو کردن از پر کردن است"...یا "پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد".فکر میکنم استناد به فرهنگ عامه بیشتر A وBرا سر در گم کند

غزاله

در واقع اکتساب و ژنتیک آنقدر در هم تنیده اند که در مواردی نمیتوان با قطعیت نظر داد سهم کدامیک در بروز رفتاری موثرتربوده...مثلاً:چه می شود که دونفر آدم که نسخهءژنتیکیشان می رسد به پیغمبر خدایکیشان می شودسید بزرگواری به اسم "سید روح الله خمینی" و دیگری می شود :"سید محمد باب"؟؟ به جای بحث در موردسهم ژنتیک و اکتساب شاید بهتر باشد به ارادهءانسان و اثر عبادت و ارتباط با خدادر بروز رفتارهای متعالی فکرکنیم و بیشتر به دلیل خلقت انسان بیندیشیم و یادمان باشد:"لیس للانسان الا ما سعی".