روزگار تجاری شدن تکنولوژی

خواندن نوشته دوستی موجب شد چند خط زیر را بنویسم.

هرازگاهی بشر از سرعت فعل و انفعالاتی که در حال رخ دادن است خسته می شود و دوست دارد به دنیای ساده و سنتی خود بازگردد. شاید اسم این حالت را بشود اینرسی گذاشت. چون انسان فطرتا در مقابل تغییرات مقاومت نشان می دهد و مدتی می گذرد تا با هرگونه تغییرات ـ از جمله تغییرات تکنولوژیکی ـ آدابته شود.

هرچند که از فواید و محاسن برخی از تکنولوژی ها نیز نمی شود گذشت. اما امروزه دیگر تکنولوژی فقط در مسیر رفاه و آسایش جامعه نیست و منحصرا در خدمت سرمایه‌داری و کسب و کار قرار گرفته است. بنابراین هدف از توسعه تکنولوژی، سودآوری و تجاری سازی آن شده است. در چنین شرایطی سازمان ها و شرکت ها تنها بر روی تکنولوژی هایی سرمایه گذاری می کنند که بازگشت سرمایه داشته باشد و در مدت کوتاهی به نقطه سر به سر برسند.

از طرفی صاحبان تکنولوژی برای کسب سود بیشتر تمام ابتکارات، اختراعات یا اکتشافات خود را به یکباره در اختیار مصرف کنندگان نمی گذارند. مثلا شرکت اینتل با تحقیقات و دانشی که دارد سی پی یو پر سرعتی را (پنتیوم 5) به دست می آورد. اما برای آنکه نبض بازار را در دست داشته باشد و سود بیشتری نصیب خود کند آنرا محدود کرده در قالب بسته های مختلفی چون پنتیوم 1، پنتیوم 2 و ... ارائه می دهد.

همچنین شرکت‌های بین المللی تمام تکنولوژی‌های خود را در یک محصول ارائه نمی‌کنند. برای همین است که وقتی برای خرید محصولی وارد بازار می شویم، می بینیم که هر گزینه ای بخشی از نیازهای ما را بر طرف می کند و محصولی وجود ندارد که تمام نیازهایمان را پوشش دهد.

به نظر بنده این‌ها مسائلی است که در پی تجاری شدن تکنولوژی به وقوع می پیوندد و مسیر آنرا در جهتی غیر از رفاه و آسایش مردم و برطرف کردن نیازها و مشکلات جامعه قرار می‌دهد.

/ 4 نظر / 60 بازدید
زهرا

چقدر خوبه که شما به روزییییییییییییییییییی[چشمک]

قدیسه

کاملا موافقم... اما چه میشه کرد؟! شبیه انقلابی که از اهدافش دور میشه... عشقی که رنگ عادت میگیره... اینم انحرافیه که رخ داده...

تقی یاره

نظرات تان کاملا علمی است و دقیقا این اتفاق افتاده ولی من هنوز هم فکر نمی کنم این موضوع من را به خود مشغول کرده بلکه مسیر مورد نظر من هم میتونه کاملا تجاری باشه فقط بیشتر از روی نیاز های واقعی بشر تنظیم بشه راستش خودم هم هنوز کامل نفهمیدم تو ذهنم چی می گذره

[تایید][تایید][ماچ][سبز]