حج برم که شکم عرب‌ها بزرگ‌تر بشه؟!

موسم «حج» فرا رسیده است و حاجیان برای یافتن خود و خدا راهی مسجد الحرام می‌شوند. ولی روایت من از «رفتگان» نیست و با خود و «ماندگان» کار دارم!

معمولا مد شده تا حرف «حج» مطرح می‌شود، این جملات نیز به گوش می‌رسد که «چرا باید با وجود این همه محروم و مستمند در کشور، به حج رفت؟»، «حج برم که شکم عرب‌ها بزرگ‌تر بشه؟!»، «اگه این همه حاجی پولشون رو به فقرا میدادن، یک دونه فقیر باقی نمی‌موند» و ...

حسن ختام صحبت‌شان هم معمولا با این بیت است که:

«ای قوم به حج رفته کجایید کجایید

معشوقه همین جاست بیایید بیایید»

همه این صحبت‌ها منطقی و انسانی است و طبیعتا از حس همنوع دوستی سرچشمه گرفته است. اما چند درصد گویندگان این جملات که به دلیل فقر و فحشا و نیازمندی مردم، رفتن به حج را جایز نمی‌دانند تا حالا شده پول یک حج را صرف امور خیریه کنند؟!

پاسخ من در نمونه‌هایی که سراغ دارم، بسیار اندک و نادر است! یعنی فردی که با این استدلال به ظاهر منطقی، حج را جایز نمی‌داند، نه تنها معادل ریالی اش را صرف امور خیریه و عام المنفعه نمی‌کند، بلکه چند برابر آن را برای اروپا گردی و اقامت در جزایر بالی و سواحل کوش آداسی هزینه می‌کند!!

طبیعتا اولویت اول بنده نسبت به هر کار دیگری، کمک به مستمندان و نیازمندان است و در این موضوع اختلاف نظری ندارم؛ اما آخه برادر من! خواهر من! عزیز دل من! جان من! عمر من! وقتی در پاتایا و واکینگ استریت قدم می‌زنی و با دلبرکان باریک و بلند حشر و نشر داری، تکلیف فقرا و مردم و آن کودکی که در میان زباله‌ها دنبال خوردنی می‌گردد چه می‌شود؟! روی شن‌های نرم آنتالیا آفتاب گرفتن و آغوش باز کردن، چه کمکی به ریشه کنی فقر در کشور دارد؟! افتخار حضور در کنسرت فلان خواننده مشهور و نوشیدن و رقصیدن تا صبح، چه دردی از کارتن‌خواب‌های کشور دوا می‌کند؟! شکم عرب‌های دبی و امارات چه فرقی با شکم عرب‌های عربستان دارد؟! چرا وقتی فلان دکتر شش ماه سال را در اینجا و شش ماه سال را در اروپا گشت و گذار می‌کند یاد دخترهایی که از فقر تن‌فروشی می‌کنند نمی‌افتی؟! چرا به افرادی که با افتخار صحبت از سالی یک مسافرت خارج می‌کنند، نمی‌گویی: «می‌دونی با پول این سفرها چند گرسنه، سیر می‌شوند و چند برهنه، لباس بر تن می‌کنند؟!»

/ 4 نظر / 68 بازدید
علي خوش نيت

ممنون حسین جان عالی بود و درست... البته می‌دونی که ما اصولاَ توی همه‌چی دنبال مد هستیم. الان آخه این مدل حرف زدنم مد شده مثل سالهای خیلی دور که همین مکه رفتن یه جور مد بود و فلانی اگه سالی یه بار نمی‌رفت حج اصلاَ راه نداشت. البته باید اینم در نظر گرفت که چه حج و چه سفرهای دیگه خوبه و در برخی موارد لازم ولی معضل ما عدم تعادل توی تمام رفتارامونه. به هرحال خودت رو زیاد ناراحت نکنف دعا کن که این جور حرف و حدیثا هم زودتر از مد بیافته...[لبخند]

ایوب

سید جان درود آنچه نوشتی به غایت به جا و درست بود، اما من به این باورم که در هر دو سو نمی توان یکدگر را ملامت و شماتت کرد. یکی در سواحل و بر روی ماسه و خرید و ... لذت می برد و دیگری در طواف و عرفان و شوق حضور در جوار حضرت دوست و ... اگر هم هر دو دسته هر از گاهی نظری به نیازمندان و محتاجان بیافکنند، با هر مرام و روشی که جای بسی خرسندی است. اگر هم می شد که هر کس افکار و عقاید خود را داشته باشد و به افکار و عقاید سایرین احترام بگذارد که دیگر دنیا گلستان بود. اگر هم، چه ساحل و دریا و ...چه مسجد و مکه و ... در سرزمین عربها نبود که دغدغه شما رفع می شد و قضیه حل بود برادر من!!!!!

تقی یاره

سلام خیلی فرق واضحی است بین این دو گروه. در گروه حج رونده فرض بر این است که آنچه حاجی می طلبد رضای پروردگار است و لذا پیشنهاد دهندگان می گویند که فلانی با این پول میشود رضایت حق را در مسیر دیگری جست ولی آنکه در محلهایی که نام بردید برای تفریح می رود بادادن همان پول به فقرا احتمالا به ان درجه شادی و بهجت نمی رسد که از سفر خود می رسد. لذا کسی به اروپا رو ها توصیه کمک به فقرا نمی کند ولی به حجاج می کند. لذا اصل حرف درست است. اما اینکه مد شده و چه و چه بحث دیگری است. هر چیزی که از معنا خارج شود درست نیست. البته من گوینده دوبار مشرف به حج شده ام و بسیار بسیار بسیار لذیذ بود و فقط به همان دلائل که دوستان گفته اند علیرغم دلتنگی بسیار دیگر نمی روم . شاید افراطهایی که در این سفر صورت میگیرد موجب این مد شده است. انشاءالله که هم عده ای حج بروند آنهم از نوع حج ابراهیمی و هم ریشه فقر در میان بشر و بخصوص مسلمانان و بخصوصتر ایرانیان برکنده شود.

نجمه خالويي

سلام بطور اتفاقي با وبلاگتون آشنا شدم از اين پست. خيلي خوشم اومد، چون نظر منم همينه و باهاتون موافقم موفق و پيروز باشيد